İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

"Yeni teknolojiler ormancılık sektöründe yeşil işlerin önünü açacak"

DHA
28.06.2017 - 13:23Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

İstanbul, 28 Haziran (DHA) - Yeşil işlerin geliştirilmesi ve teşviki, orman sektörünün ihtiyaç duyacağı yeni becerilerin tespit edilmesi, sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi ve yeşil bir ekonomiye geçişte yeni teknolojilerin önemli katkısı oluyor.

Yeni teknolojiler, ormancılık sektöründe yeşil işlerin önünü açarken, öncelikle orman sektöründe uygun istihdam için politikalar, araçlar ve mekanizmaların geliştirilmesi gerekiyor.

Orman sektöründe “yeşil iş”lerin geleceği Slovak Cumhuriyeti’nde başlayan uluslararası çalıştayın ana gündemini oluşturuyor. Forest Europe (Avrupa Orman) olarak bilinen Avrupa’da Ormanların Korunması Bakanlar Konferansı,  BM Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ortaklaşa düzenlenen çalıştayın açılışı dün Slovak Cumhuriyeti Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Gabriela Matečná yaptı.

Matečná “Küreselleşme, dijitalleşme, toplumun değişen gereksinimleri ve değişen emek pazarları orman sektörünü etkiliyor” dedi ve ekledi:

“Eğer orman sektörü ekonomik olarak yaşayabilir kalmak ve toplumdaki rolünü muhafaza etmek istiyorsa bu gidişatı ve eğilimleri görmezden gelemez. Artık şu gayet açık: Çeşitlendirme ve yeni teknolojiler gelecekteki orman sektöründe önemli yer tutuyor olacak.”

Bakan geleceğin orman işçileri, yönetici ve sahiplerine yeni teknik becerilerin yanı sıra iletişim, çatışma yönetimi ve girişimcilik yetenekleri sağlamak için orman eğitimi ve Avrupa’da uygulamalı eğitim uyarlama ihtiyacının altını çizdi.

İş istikrarı, hizmet bedeli, çalışma şartları, gayri resmi çalışma gibi sosyal yönlerin yanı sıra dış tedarik veya sektördeki muhtemel göçmen iş angajmanı ilgili sorunların da tartışmalarda ele alınması bekleniyor.

Orman sektöründe kadın iş gücü yaklaşık yüzde 20 olarak hesaplanırken cinsiyet eşitliğini teşvik için özel bir yuvarlık masa oturumu da gerçekleşecek.

Avrupa Ormanlarının Durumu 2015 Raporu’na göre Avrupa’da ormancılık sektöründe istihdam edilenlerin yaklaşık yüzde 30’u 49 yaş veya üzerinde. Ormancılık iş gücü yaşlanırken bu durum ormancılığın geleceğine de büyük bir tehlike oluşturuyor.

Genç nesilleri bu sektörde bir kariyere çekmek büyük bir zorluk ama teknolojik yenilikler çeşitli çözümler sunabilir.  

UNECE/FAO/Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Orman Sektöründe Yeşil İşler Ekip Uzmanları yardımcı lideri Diarmuid McAree, “Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi , enerji verimliliği, atık ve su yönetimi, hava kalitesinin geliştirilmesi, biyoçeşitliliği ıslah ve koruma, eko-turizm için yeşil alanlar ve altyapı sağlama ve yeşil altyapı geliştirmek ile ilgili yeşil iş yaratma potansiyeli çok önemli” diye konuştu.

McAree özelliklle yeşil iş politikalarına hitap eden ve UNECE bölgesinde orman sektöründe yeşil ekonomi için ayrıntılı olan Rovaniemi Eylem Planı’nın önemine dikkat çekti.
Bratislava İrtibat Birimi Başkanı Ľudmila Marušáková, “Yeşil, biyo-temelli veya dairesel bir ekonomide yeşil işlerin teşviki için tavsiyeler ve önergeler”in  Madrid Bakanlar Tasarısı’nın icrasına da katkı vereceğini söyledi: Madrid Bakanlar Tasarısı, Yeşil Ekonominin merkezinde Orman Sektörü 40’dan fazla ülke ve Avrupa Komisyonu tarafından benimsenen siyasi bir taahhüt.

Orman Avrupa imzacı ülkeleri, BM sistemi, Avrupa Komisyonu, sivil organizasyonlar, bilim ve akademi dünyası, eğitim merkezleri, Avrupa ormancılık birlikleri, özel endüstri, ormancılık sertifika organizasyonları ve daha fazlasını temsilen 18 ülkeden yaklaşık 70 katılımcı çalıştaya katılıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Yeni teknolojiler ormancılık sektöründe yeşil işlerin önünü açacak" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  08 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   07:00
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:44
  • Yatsı
   20:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı