Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yeni tavan inşası

BAŞBAKAN Erdoğan’ın kongre konuşmasının içeriği bir yana tüzük gereği son kez aday olacak olması dahi bugünü ‘tarihi’ kılmaya yetiyor.

Bir anlamda 4. Büyük Kongre Tayyip Erdoğan’ın partisine veda ettiği kongre olacak. Parti kurmayları, kongreyi bir son değil yeni bir başlangıç olarak nitelese de yeni dönemin kişiler değil, prensipler ve hedefler üzerine inşa edileceği anlaşılıyor. AK Parti kongresini olağan bir parti toplantısının ötesine geçiren nedenlerden biri de kongrenin bölge siyasetinde yeni bir dönemin kapısını aralayacak olmasında yatıyor. Bu tezin sağlamasını Başbakan’ın konuşma metninde ve konuklar listesinde net olarak göreceğiz.

Yeni tavan inşası Yeni tavan inşası
VEDA KONGRESİ HÜRRİYET DÜNYASI AK PARTİ KONGRESİ’NDE AK PARTİ’NİN 11 YILLIK FOTOĞRAFI

Lider kültünden 2023 stratejik hedefine

12 Eylül 2011 referandumundan sonra mevcudu korumayı hedefleyen ve bir anlamda ‘siyaseti’ ikinci plana iten Başbakan, kongreyle birlikte partisini yeniden dizayn edip yeni bir siyaset manifestosu belirleyecek. Bir anlamda topluma yeni bir hayal ve rüya vaat edecek. Tayyip Bey’in son dönemde ısrarla vurguladığı gibi lider merkezli parti anlayışı terk edilip vizyon ve program merkezli bir anlayışa geçilecek. Bir anlamda ‘Erdoğan kültü’ etrafında toplanan parti, yeni dönemde kongrede ilan edilecek yeni siyaset manifestosu etrafında toplanmaya çalışılacak.

Yeni tavan inşası Yeni tavan inşası
HAZIRLIKLAR SON ANA KADAR SÜRDÜ ERDOĞAN SALONU TEFTİŞ ETTİ ERDOĞAN YABANCI KONUKLARIYLA YEMEKTE BULUŞTU

İkinci 10 yılın siyaset manifestosu

Başbakan konuşmasının başında ilk 10 yılın kritiğini yaptıktan sonra, ikinci 10 yılın yeni siyaset belgesini anlatacak. Bu manifesto bir anlamda Türkiye’nin iç politika odaklı gündemini, dış politika merkezli hale getirip toplumun dikkatelerini dışarıya yöneltecek. Erdoğan, yeni devlet aklının siyasal-kültürel kodlarını ortaya koyacak. Bu anlamda Erdoğan’ın konuşmasının eski düzenden kopuşun amentüsü olacağı ileri sürülüyor. Kongrede iç siyasete olduğu kadar, dünyaya da bir mesaj verilerek bölgenin yeni merkezinin Türkiye olduğunun altı çizilecek.

Değişimin siyaseti siyasetin dönüşümü

Başbakan Erdoğan, ilk 10 yılda ‘süreklilik içinde değişim’ tezi etrafında sistemi restore etmeye çalıştı. İkinci 10 yılda ise ‘Büyük Türkiye’yi inşa etmek ve tarihe yeni ‘kurucu önder’ olarak girmek istiyor. Gelinen noktada bir yandan kendini kritik edip üzerindeki metal yorgunluğunu atmak isterken diğer yandan yeni on yılın siyasal projeksiyonunu yapıyor. Parti siyasetini güncelleyip önüne yeni hedefler koyacak.

Tabana uygun yeni tavan dizaynı

12 Eylül 2010 referandumunda doğal sınırlarına ulaşan AK Parti, kongre ile başlayan süreçte bu tabanın bileşenlerini içeri taşıyarak yeni bir çatı kuracak. Bir anlamda tabanın eğilimlerini yansıtan yeni bir tavan inşa edilecek. ‘Konuşmanın içeriği, davetliler listesi ve salon dizaynı’ bağlamında bir okuma yapıldığında yeni bir durumla karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor. Görünen o ki Başbakan Erdoğan, son kongresinde ‘Statükoculaşıyor’ eleştirilerine toptan cevap verip ikinci değişim programını ilan edecek. Birkez daha yeni paradigmanın ‘değişim ve reform’ olduğunun altını çizecek.

X