« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yeni “sultanlar” ve “efeler” yetişiyor

(A) Milli Bayan Takımı'nın 2012 Londra Olimpiyatları'na da katıldığı voleybolda başarı grafiği yükselirken, altyapılarda da hummalı bir çalışma yürütülüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, başarı grafiğinin yükselmesi için altyapıya büyük önem verdiklerini söyledi.

Karabıyık, “Bina yükseliyor, görüntü giderek daha çok takdir topluyor, ama henüz altyapının gücü göze çarpmıyor” dedi.

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Başkanı Andre Meyer'in, TVF'yi her seferinde, cesareti ve performansıyla tartışmasız, dünyanın en büyük, en örgütlü ve en başarılı voleybol federasyonu olarak ilan ettiğini kaydeden Karabıyık, “Bu, federasyonumuzun organizasyonları, idari performansı, örgütlenmesi ve tesisleşmesiyle olduğu kadar milli takım başarılarıyla da izah edilebilecek, gözle görülebilen bir büyüklüktür. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, bu görünen, gerçek büyüklüğümüzün ancak onda biridir” diye konuştu.

TVF'nin, 6 yıldan bu yana aralıksız sürdürülen ve her geçen yıl katlanan altyapı çalışmalarıyla gelecek on seneleri kuşatıp kucaklamakta olduğunu dile getiren Karabıyık, şunları söyledi:
“Voleybol, yapılan çalışmalarla yaygınlık ve popülerliğini ülke sathında gün gün artırırken, altyapı çalışmalarıyla da yarın, yakın ve orta vadeli gelecekteki yaygınlığını artırmaktadır. Bugün Türkiye'nin her altyapı kategorisinden birden fazla milli takım çıkarabilecek sporcu altyapı havuzları vardır. Son Avrupa, dünya ve gençlik olimpiyatları şampiyonlarına bakılınca daha iyi görülür ki, tüm bu takımların kadroları, 6 sene önce başlattığımız altyapı çalışmalarıyla dolan sporcu havuzlarından derlenmiştir. Kalitesi ve beklenti çıtası giderek yükselen bir altyapı sisteminin geleceğinden endişeniz olabilir mi?”

Yıldız Kız Milli Takımı Antrenörü Şahin Çatma

Yıldız Kız Milli Takımı Antrenörü Şahin Çatma da, bu sürecin 2007'de ilk karmaları ile başladığını ve çok sistemli bir şekilde tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Yapılan çalışmaların sonuçlarının alındığını belirten Çatma, “Bu, tek başına antrenör ya da sporcuların başarısı değil, sistemin başarısı. Antrenörler gelir geçer ama sistem kalır. Federasyon bu süreci çok iyi yönetiyor. Küçükler ve yıldızlarda son dönemde elde edilen başarılara baktığınızda bunu görmeniz mümkün. Bu başarıların artarak devam edeceğine ve A takım düzeyinde de kendisini göstereceğine eminim” diye konuştu.

Küçük Kız Milli Takımı Antrenörü Güzin Teksoy

Son olarak Küçük Kız Milli Takımı ile birlikte Balkan şampiyonu olan antrenör Güzin Teksoy ise antrenörler olarak bu sistemin olumlu sonuçlarını bire bir yaşadıklarını anlatarak, şöyle devam etti:
“Özellikle çocukların bir arada olması, büyük ablaları ve ağabeyleriyle aynı tesiste çalışması, yemesi ve konaklaması çok fayda sağlıyor, onları motive ediyor. Kamp sürelerinin uzun tutulması da çok iyi. Bizim zamanımızda milli takımda 10-15 gün önce kampa girer, müsabakalara öyle giderdik. Şimdi durumlar çok farklı, çok değişti.”

Alttan çok iyi bir jenerasyon geldiğini kaydeden Teksoy, “Buradaki tek sıkıntı çocukların takımlarına döndükten sonra aynı tempoda çalışma imkanı bulamaması. Milli takım kampından çok donanımlı dönüyorlar. Çünkü kamplara seçilmiş oyuncular geldiği için antrenman kalitesi çok yüksek oluyor. Takıma döndükten sonra da ne kadar çok maç tecrübesi olursa o kadar iyi olur” dedi.

Teksoy, federasyon tarafından uygulanan altyapı sistemine çok güvendiğini ve içinde olsa da olmasa da sonuna kadar destek vermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz