Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yeni sezonda 19 Mayıs Stadı bilmecesi

Yaşadığı sıkıntılı dönemin ardından Bank Asya 1. Lig'e düşen ve transfer yasağını kaldırmaya çalışan Ankaragücü'nün yeni sezonda maçlarını 19 Mayıs Stadı'nda oynayıp oynamayacağı henüz netlik kazanmış değil.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ortak Giriş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Gençlerbirliği Kulübü'nde de yönetim kurulu üyeliği yapan Arif Ölmez, konuyla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19 Mayıs Stadı'nın ortak kullanımının kendileri için büyük sorun teşkil ettiğini söyledi.

Ölmez, 2003 yılında Spor Genel Müdürlüğü ile 10 yıllık bir sözleşme imzalayarak stadın kullanımının Ortak Girişim A.Ş.'ye verildiğini hatırlatarak, “O dönemde Gençlerbirliği, Ankaragücü ve Hacettepe kulüpleri, Spor Toto Süper Lig'de oldukları dönemde aynı stadı kullanmıştır. O günden başlayan ve her yıl artan kira sözleşmesi yapılmıştır. Bu tip organizasyonlarda verimli olabilmek ya da stadın bakımını gerçekleştirmek için iyi gelir kaynaklarına sahip olmak lazım. Takımların eksilmesi, stadın gelir kaynaklarının azalmasına sebep olmuş. Son sezonda da Ankaragücü'nün içinde bulunduğu durum, 19 Mayıs Stadı'nın kaynaklarının yine eksilmesine sebep olmuş. Buranın en büyük gelir kaynaklarından biri reklam. Bu bizim için önemli” dedi.

Kira bedelinin yüksekliği

19 Mayıs Stadı'ndaki asıl sıkıntının kira bedelinin yüksekliği olduğunu ifade eden Ölmez, “2003 yılında yapılan sözleşmede buraya biçilen kira bedeli çok yüksek. Bir örnek verirsek, Spor Toto Süper Lig'deki bütün takımların statlarını incelediğim zaman, Ankara'ya bu konuda haksızlık yapıldığını gördüm. Manisa Şehir Stadı, 2 yıl önce yıllık 50 bin lira kira öderken ve her yıl yüzde 10 artış yapılacak diye sözleşme imzalanırken, biz şu anda 800 bin lira kira ödüyoruz. İki stat ayrı diyebilirler ama iki stat da aynı. Aynı zeminde futbol oynanıyor, seyirci kapasitesi de hemen hemen eşit. Bu konuda Ankara'nın sahipsiz kalmış olduğunu gördüm. Gelecek sezon bu şekilde devam etmesi çok zor görünüyor. Kulüplerimizin kendilerine düşen mali vecibelerini yerine getirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Geçen sezon Ankaragücü'nün yaşadığı mali sorunların kendilerini de sıkıntıya soktuğunu vurgulayan Arif Ölmez, şöyle devam etti: “Mesela oynanan bir maçtan sonra koltuklar kırılıyor ve yenilenmesi gerekiyor. Bu tür işleri hangi kulübün maçında kırıldıysa fatura ederek yenilenmesini sağlıyoruz. Geçen sezon Ankaragücü'nün içinde bulunduğu durum bizi fazlasıyla sıkıntıya soktu. Bunda da Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav bize destek verdi ve 'elinizden gelen neyse yapın, biz zararı karşılamaya hazırız' dedi. Biz bu şekilde 2011-2012 sezonunu tamamladık ama bu demek değildir ki 2012-2013 sezonunu da bu şekilde geçirebileceğiz. Sanıyorum yeni sezon, Ortak Girişim A.Ş.'nin uhdesi olmadan, kulüplerimiz ve Spor Genel Müdürlüğü muhatap alınarak yeni sözleşmelerle götürülecek gibi bir tablo var. Ortak Girişim A.Ş.'nin sözleşmesinin karşılıklı iyi niyet çerçevesinde feshedilerek, kulüplerle birebir sözleşme yapılarak stadın kullanımının daha doğru olacağı düşüncesindeyim. Ankaragücü'nün burada oynamama ihtimali de bulunuyor. Onların da yapacağı görüşmeler olumlu olursa, burada da oynayabilirler. Aynı durum Gençlerbirliği için de geçerli.”

“Her kulüp kendi vecibelerini yerine getirmeli”

Arif Ölmez, Ankaragücü'nün Spor Toto Süper Lig'de mücadele etmeyecek olmasının stat konusunda herhangi bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı şeklindeki bir soruyu ise, “Sözleşmede olmasa dahi, Ortak Girişim A.Ş.'nin kullanım amacı, eşit koşullarda, eşit hizmetlerden yararlanmak. Böyle bir durumda eşit kullanım da, eşit hizmet de yok. Örneğin burada yıllık 2 milyon liralık bir tablo çıkarsa ve eğer Ortak Girişim A.Ş.'nin bütçesi müsait değilse, bunun 1 milyon lirasının Ankaragücü, 1 milyon lirasının da Gençlerbirliği tarafından ödenmesi gerekir. Bunlar olursa yine sorun yok ama gerçekleşmez ise geçen sezon olduğu gibi her takım kendi vecibelerini yerine getirerek yeni sözleşmelerini yapabilir. Ortak Girişim A.Ş. iki kulüp tarafından kurulan ve iki kulüpten de yöneticiler atanan bir şirket. Öyle bir şey söyleme lüksü yok. Hangi takım olursa olsun, Ortak Girişim A.Ş.'nin ortaklık yapısı içinde kimler bulunuyorsa, yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda. Bunun herhangi bir sözleşmeye bağlanması gerekmiyor” yanıtını verdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler