Yeni sezon dünya buğday üretimi kötü havaya takıldı

Hürriyet Haber
11 Temmuz 2012 - 12:27Son Güncelleme : 11 Temmuz 2012 - 12:27

Rusya bölgesinde etkili olan kötü hava koşullarının da etkisiyle dünya buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 4,3 oranında azalmayla 665 milyon tona gerilemesi bekleniyor.

Uluslararası Hububat Konseyi (IGC) ve ABD Tarım Bakanlığı'nın hububat üretim ve tüketimine ilişkin tahmin raporlarından alınan bilgilere göre, geçen sezonu 695 milyon tonla kapatan dünya buğday üretiminin, Temmuz 2012/Haziran 2013 döneminde, yaklaşık 30 milyon ton azalarak, 665 milyon ton olarak gerçekleşeceği öngörülüyor.

Yüzde 4,3 oranındaki düşüşe etken olarak, Rusya'nın üretim beklentilerindeki ilave kötüleşmeyi de içeren bazı ülkelerdeki olumsuz hava koşulları gösteriliyor. ABD'deki hasadın sonuçlarının ise beklenenden genel olarak daha iyi olduğu ifade ediliyor.

ABD Tarım Bakanlığı tahminlerinde, Kazakistan'ın buğday üretiminin 22,7 milyon tondan 15 milyon tona, Ukrayna'nın 22,1 milyondan 13 milyon tona ve Rusya'nın ise 56,2 milyondan 53 milyon tona düşeceği belirtiliyor.

Sadece bu üç ülkedeki toplam 20 milyon tonluk azalma, dünya üretimindeki düşüşün önemli bölümüne denk geliyor.

IGC, 2011/12 sezonu sonunda 689 milyon ton miktarda gerçekleşen dünya buğday tüketiminin 2012/2013 döneminde, 7 milyon düşüşle 682 milyon tona inmesini bekliyor.

Raporda, artan küresel mısır arzlarının, buğday talebini azaltması beklenirken dünya yemlik buğday kullanımı öngörüsünün önceden tahmin edilenden olası olarak daha dar fiyat aralığı nedeniyle yukarı doğru revize edildiğine yer veriliyor. Bununla birlikte, azaltılan yemlik kullanımının gıda ve endüstriyel kullanımlardaki devam eden büyümeden ağır gelmesinin beklendiği, bu nedenle toplam dünya buğday tüketiminin yaklaşık yüzde 1 oranında düşmesinin öngörüldüğü ifade ediliyor.

Özellikle Kuzey Afrika'da olmak üzere azalan öğütmelik buğday ithalatları, öngörülen yemlik buğday ticaretindeki artış ile kısmen dengelendiğinden dünya buğday ticaretinin geçen aydan sadece az miktarda düşürüldüğü belirtiliyor.

Dünya dönem sonu buğday stoklarının ise 17 milyon ton azalarak, 182 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. 17 milyon tonluk azalmanın çoğunluğunun önemli ihracatçılarda olduğuna yer veriliyor.

IGC, başlıca ihracatçıların (AB, ABD, Arjantin, Avustralya, Kanada, Kazakistan, Rusya ve Ukrayna) 2011/12 sezonu sonunda 71 milyon ton miktarda gerçekleştiğini tahmin ettiği dönem sonu buğday stoklarının, yeni dönemde, 13 milyon ton düşük olarak, 58 milyon ton düzeyinde gerçekleşeceği tahmin ediyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı