Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yeni sezon bomba gibi geliyor

2006 ilkbahar-yaz sezonunda kadınları yarattıkları romantik dünyaya ortak eden tasarımcılar, feminenliği vurgulayan detaylarla sizleri kendinizi yeniden keşfetmeye davet ediyor.

Romantik olduğu kadar da kışkırtıcı ve seksi görünen 2006 ilkbahar-yaz koleksiyonlarında, kadınlar bedenlerinin farkına varıyor. Kumaşlar kadar kesimlerin de öne çıktığı sezonda, göze çarpan aksesuvarlar belli ki işimizi yine çok kolaylaştıracak.

İşte yepyeni bir sezonun daha sinyalleri veriliyor. İndirimler henüz başlamışken, bugün için en doğrusu elbette bir sonraki kışa yatırım yapmak. Ama bir yandan da hazırlanan ilkbahar vitrinlerinde göreceklerimizi merak ediyoruz. New York, Paris ve Milano’da görücüye çıkan ilkbahar-yaz koleksiyonlarında tasarımlar romantizme göndermeler yapıyor. Feminenliği her zaman savunan tasarımcılar, bu yaz yine elbiseleri baş tacı ediyorlar. Saten, ipek gibi kumaşlar kullanılan, bedenle adeta dans eden giysiler, yine fiyonk gibi göz alıcı detaylar ve takılarla zenginleştiriliyor. Yeni sezonda aksesuvarlar yine geçmişin etkisinde. Özellikle de ayakkabılarda yüksek topuklar, çantalarda ise kısa saplı valiz modeller çok moda. Kırmızı, sarı, mavi gibi canlı renkler dışında daha çok pudra rengi, kum rengi, beyaz tonların kullanıldığı sezon, geceleri gümüş tonlarına teslim olacak gibi görünüyor.

SEZONUN SÜPRİZİ BERMUDALAR

Eteklerin yine sahnede olduğu sezonun en önemli sürprizi, günün hemen hemen her saatinde giyilebilecek diz üzerinde bermudalar ve mini şortlar.

Kabarık ve bol katlı etekler dışında, çiçek baskıları da yine rengarenk bir yaza işaret eden sürprizler arasında.

Siyahı monotonluktan kurtarın

Gizemli ve seksi siyah tasarımcılar tarafından yine farklı şekillerde yorumlanıyor. Asla vasgeçemediğiniz bu rengi monotonluktan kurtarabilmek için onu farklı şekillerde kombine edebilirsiniz. İşte en moda öneriler:

Kırmızının yakıcı tonlarıyla karıştırın

Kışın en sıcak kombinasyonu kırmızı ve siyah. Bulunduğu her ortama sıcaklık katan kırmızı, bu kış sadece çanta, ayakkabı gibi aksesuvarlarda değil, elbiselerin belini süsleyen bir kemer olarak da karşımızda. Bu rengi, dantelle bir araya getirmeyin. Siyaha hareket katmak isterseniz, sadece canlı kırmızı tonlarında parlak bir lipgloss’la aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Teni vurgulayın

Geceye hazırlanırken, farkedilmek istiyorsanız bunu dekolteyle değil, seksi siyah bir elbise ile yapın. Roland Mouret, Narciso Rodriguez kuplarıyla vücut hatlarını ortaya çıkaran isimlerden.

Takılarla hareketlendirin

Eğer kırmızı gibi dikkat çeken bir renkle siyahı mat etmeye çalışmıyorsanız; boncuklu, taşlı şık takılarla tarzınıza ışıltı katabilirsiniz. Bu kış podyumlarda altın rengi takılar, özellikle de zincirler, iri renkli boncuklar dikkat çekiyor. İşte siyah yepyeni bir anlam kazanıyor.

Dantelden vazgeçmeyin

İç giyimi andıran üstler ve elbiseler, bu kış tasarımcılar tarafından en çok kullanılan parçalardandı. Seksi, romantik ve dramatik bu detay, feminenliğin altını çizen moda tarafından hemen hemen her tasarımcı tarafından kullanıldı.

Volümlü üstleri dar altlarla kombinleyin

Kış modasının anahtar sözcüklerinden biri, volüm. Tıpkı Gucci ve Stella Mc Cartney’de olduğu gibi dar altlarla volümlü üstleri kombine etmek özellikle bu gizemli renge çok yakışıyor. Oscar De La Renta ve Donna Karan koleksiyonlarında ise uzun kabarık etekleri, dar bedene oturan korsajlı üstlerle görüyoruz ki, bu yaz da bu modanın daha romantik versiyonlarıyla karşılaşacağız.

ALIŞVERİŞ SEPETİ

Machka’ya özel koleksiyon

Tansa Mermerci Eksioğlu, bu kez Machka için özel bir koleksiyon

hazırladı. 40 parçalık MACHKA by Tansa Collection; tümü el yapımı, ametist, sitrin, florit, aytaşı, turkuvaz, kuvartz gibi yarı değerli taşların kullanıldığı takılardan oluşuyor. Tarzını farkında olan kadınlar için tasarlanan bu koleksiyon, renkleriyle dikkat çekiyor.

Işıltı sevenler için

Cevahir Alışveriş Merkezi’nde geçtiğimiz aylarda açılan Next’te günün her saatinde rahatlıkla giyilebilen seçenekler bulabilirsiniz. Koleksiyonda şarap rengi kadife elbiseler, payetli trikolar, saten pantolonlar, ışıltılı taşlarla süslenmiş smokin takımlar özellikle gece alternatifleri arayanlar için ideal.
X