Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni proje: Anadolu çocukları okuyor

  Hürriyet Haber
  10 Kasım 2001 - 13:18Son Güncelleme : 10 Kasım 2001 - 13:18

  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Turkcell'in sponsorluğunda yürüttüğü 'Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları' projesi ile ilköğretim ve lise çağındaki beş bin kız öğrenciye burs imkanı sağladı. ÇYDD, yeni projesi 'Anadolu Çocukları Okuyor' ile beş bin üniversite öğrencisine ulaşmayı hedefliyor. Proje için sponsor aranıyor.

  33 ilde beş bin kız öğrenci... Kişi başına yıllık 140 milyon lira...

  A & B Tanıtım'ın Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile birlikte tasarladığı ve Turkcell'in sponsorluğuyla hayata geçen 'Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları' projesi ikinci yılında başarıyla sürüyor.

  Kırsal kesimdeki maddi olanaksızlıklar nedeniyle eğitimlerini sürdüremeyen kız çocuklarının okutulması amacıyla başlatılan proje kapsamında binlerce öğrenci parlak bir geleceğe hazırlanıyor. Proje kapsamında geçtiğimiz yıl ilköğretim okulundan mezun olan bin 500 kız öğrenciden, lise sınavlarına giren kızların 38'i, kendi şehirlerindeki Anadolu liselerine, 22'si Anadolu öğretmen liselerine, 26'sı süper liselere ve yabancı dil ağırlıklı liselere girmeye hak kazandı. Turkcell burs alan beş bin kız öğrencinin okullarına yönelik verdiği 'bilgisayar dağıtımı' projesi kapsamında çoğu kalkınmada öncelikli 32 ildeki ilkokul, üniversite ve resmi kuruluşa, toplam 251 bilgisayar ve 31 yazıcı bağışladı.

  GELECEĞE DESTEK VERİN

  ÇYDD, önümüzdeki aylarda beş bin üniversite öğrencisini kapsayacak yeni bir projeye başlıyor. Projenin adı 'Anadolu Çocukları Okuyor'. ÇYDD Kırsal Alan Koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Yüksel, bu projenin dört yıl önce başlatılan 'Bir Işık da Siz Yakın' projesinin devamı olduğunu söylüyor: ‘‘Projeyi İdil'den başlatmıştık. Çünkü ilçede üniversiteyi kazanıp gidebilenlerin sayısı 3'ü geçmiyordu. Bugün bu rakam 100'ün üzerinde.‘‘

  Proje için sponsor arayışında olduklarını söyleyen Yüksel, ‘‘Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları’ gibi bir proje olmasını istiyoruz. Aynı anda beş bin öğrenciye ulaşacağız. Bu kez yalnızca kız öğrencilere değil, tüm öğrencilere burs verilecek‘‘ dedi.

  Yüksel, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki üniversitelerde okuyan öğrencilerin yüzde 90'ının büyük zorluklar içinde okumaya çalıştığını, yurtlarda bir milyon liraya satılan yemeğin 3-4 kişi tarafından paylaşıldığını kaydetti: ‘‘Öğrenciler yaz aylarında ırgatlık yaparak eğitim parası toplamaya çalışıyor. Bir günü yalnızca yarım ekmek bir domates ve bir yumurtayla geçirenler var. Herkesi bu öğrencilere yardım etmeye çağırıyoruz.‘‘

  Bu yılki burs ücreti aylık 40 milyon lira olarak belirlenmiş. Bağış yapmak isteyenler için hesap numarası şöyle: ÇYDD, İş Bankası Van Şubesi, 8900 977 811.


  İstanbul’dan Van’a göç etti


  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kırsal Alan Koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Yüksel, bu yıl haziran ayında Van 100. Yıl Üniversitesi'nde çalışmaya başlamış. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 20 yıl görev yapan Yüksel bu görevinden ayrılıp ÇYDD gönüllüsü ve öğretim üyesi olarak Van'a gelmiş. Tıp Fakültesi'nin Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda çalışmaya başlayan Yüksel sayesinde üç yıldır bu dersi alamayan öğrenciler diploma alma şansını da yakalamış. Yüksel, halk sağlığı dersi almadan mezun olmanın imkansız olduğunu belirtiyor. Anadolu'yu çok sevdiği için Van'a yerleştiğini kaydeden Yüksel, önceki yıllarda ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'la beraber Anadolu'da lepra hastalığı ağırlıklı halk sağlığı çalışmaları yaptıklarını kaydediyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı