« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yeni nesil kovboylar

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Her yıl çeşitli ülkelerden gelen ‘‘kovboyları’’ buluşturan Marlboro Adventure kampında bu kez de Türk, Azeri, Rus ve Araplar biraraya geldi. Ama bu kovboylar eski kızılderililerin tanıdığı solukbenizlilerden epey farklıydı.

Yer aynı; Colorado nehri kanyonları. Geçmişte, solukbenizlilerle ızılderililerin at koşturduğu dev kanyonlar.

Bugün de, her an bir kızılderilinin elinde savaş baltasıyla bir kaya arkasından fırlayacağı izlenimi veren vahşi beldede, artık 4x4 Jeep'lerin egzost sesleri duyuluyor. Offroad'cu bu kovboylar, Colorado'da atlarını sulamayıp, rafting yapıyor. Akşamları ateş üstünde yine kahve kapları kaynatılıyor ama, kampın bir köşesinde de bazı kovboylar secdeye varıyor...

Utah'ın, dağcılıktan at binmeye, raftingden offroad'a heyecan dolu tüm aktivitelere olanak veren kanyonları, her yıl dünya kovboylarını buluşturuyor. Her yıl, çeşitli ülkelerden gelen şanslı gençler Marlboro Adventure kamplarında bir hafta süreyle kovboy macerası yaşıyor. Bu yıl aynı döneme denk gelen Türk, Azeri, Rus ve Arap kovboylar, Utah'ın kızıl kayaları arasında maceradan maceraya koştular.

Ana kamp, Moab kasabası yakınında, Colorado kıyısında. Kovboy adayları, bizdeki Kızılay benzeri çadırlara yerleşiyor. Kampta elektrik yok. Lambalar ve ocaklar gaz tüpleriyle çalışıyor. İşler yardımlaşmayla yapılıyor. Yemekleri kovboylar pişiriyor, bulaşıkları herkes kendisi yıkıyor. Çöpler ayrı ayrı kutulara atılıyor. Duş, varillerde dinlendirilmiş nehir suyuyla yapılıyor. Portatif tuvaletler çadırlara üç dakikalık mesafede.

YARIŞ YOK AMA

Ata binmeyi umut eden kovboyların ilk iki günü raftinge ayrılmış. Ellerde dizgin yerine kürekler; önlerinde zorlu akıntılarla dolu 50 millik Catacart Kanyonu var. Islanmaya pek alışık olmayan Araplar'ın çoğunlukta olduğu botlar, Türk gençlerin çabasına karşın, güçlü akıntılarda devriliyor. Emre Uçku, Korhan Varol, Ethem Esendemir ve Burak Emgen, raftingde başarılı; doğal olarak Ruslar da. Islak Araplar, mahçup...

Sıra motokros ve dağ bisikletine geliyor. Türk kovboylar, motosiklet ehliyetleri olmadığı için motokrosa katılamıyor. Kayalar üstünde seke seke 2 bin metrelik Top Of The World'e tırmanan Arap gençler raftingin rövanşını almış görünüyor. Ehliyetsizliğin acısını bacaklar çekiyor; Emre, Korhan Ethem ve Burak, sabahtan öğlene kadar dağ bisikletlerinde pedal basıyorlar.

Ve kovboylar atlarına kavuşuyor. 'Bunlar dizginler, gem ve eyer. Atınızı siz yakalayın ve kuşatın'. Bizim gençler kötü huyunu önceden saptadıkları Jennifer'in yanına bile yaklaşmıyor. Güç de olsa atlar yakalanıyor. Kovboy Buzz Bates, ‘‘Tebrik ederim, en iyi Mustang'leri seçtiniz' deyince korku bir kat daha artıyor. İlk kez ata binen Türk gençleri, genlerinden gelen yetenekle bu konuda iddialı olan Araplar'dan hiç de geri olmadıklarını gösteriyor. Hatta Korhan'ın, 'Malkoçoğlu stili' herkesin ilgisini çekiyor!

YOLLARIN SONU

Marlboro Adventure 98'de heyecan, jeep'lerle doruk noktasına çıkarılıyor. Duvar şeklindeki kayalar, çukurlar, geniş çatlaklar, kovboylar için engel oluşturmuyor. Zaman zaman, ‘‘Bu iş burada bitti’’ denilse de yolculuk sürüyor. 15 kilometrelik parkur 6 saatte tamamlandığında, çadırlardaki kampetler, kaztüyü yataklara dönüşüyor.

İlk günlerde kültür farklılıklarından kaynaklanan küçük anlaşmazlıklar, ileriki günlerde zor koşulların potasında eriyip kayboluyor.

Belleklere torunlara anlatılacak anılar kazınıyor. Bir hafta süreyle her gün bir başka yerde kamp yapılıyor. Çadırlar kuruluyor, toplanıyor. Izgaralar yakılıyor, yemekler yeniliyor, bulaşıklar yıkanıyor. Ama doğada ne bir izmarit, ne bir bir kibrit, ne de çöp poşeti bırakılıyor. Geride sadece ayak izleri kalıyor...

ZOR VE GÜZEL

Colorado Nehri'nin bulanık sularında yapılan rafting, genç kovboyları hayli yordu. Ama kaybedilen enerji,' Mummy Sheryy'nin kurduğu nefis yiyeceklerle dolu sofralardan karşılandı. Gençlere zorluklar kadar doyumsuz görüntüler de sunan Colorado Nehri kıyısındaki molalar neşe içinde geçti.


Bunları da Beğenebilirsiniz