Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni moda Planking

  Şaban Özdemir
  16 Mayıs 2011 - 10:37Son Güncelleme : 16 Mayıs 2011 - 10:37

  Dr. Semra Baripoğlu gençlerde moda olan bu davranışı ve gençlerin ruh halini değerlendirdi.

  Onlar için yer fark etmiyor, tehlikeli ya da tehlikesiz.Kimi polis aracının üzerine, kimi demiryoluna kimi de yanmakta olan çalının üzerine yüzükoyun yatıyor ve fotoğraf çektiriyor. Çektikleri fotoğrafları da nedendir bilinmiyor sosyal paylamış ağlarında arkadaşlarıyla, dünyayla paylaşıyor.

  Avustralya’da Facebook ve Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerinde ortaya çıkan “planking” yani yüzükoyun uzanmak modası çığ gibi büyüyor. “Planking” yapan gençler bazen tehlikeli durumlarda yüzüstü yatarak çektikleri veya başkasına çektirdikleri fotoğrafları sosyalleşme ağlarına koyuyorlar.

   

  Queensland eyaletinde son olarak 20 yaşındaki Michael Brannon, bir polis aracına “planking” yapınca tutuklandı ve izinsiz polis teçhizatının üzerinde bulunmaktan hakkında dava açıldı.

   

  “Planking” tutkunu gençler ise polisin uyarılarını ciddiye almıyor ve her türlü ortamda yüzükoyun uzandıkları fotoğrafları internette yayımlamaya devam ediyorlar.

   

  Dünyada daha da yaygınlaşmasından korkulan gençler bu davranışlarıyla neyi amaçlıyor. Hangi psikolojiyle bu hareketleri gerçekleştiriyor. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi doktorlarından Semra Baripoğlu gençlerin ruh halini değerlendirdi. Baripoğlu durumu gençlerin benlik sınırlarının henüz oluşmamasına bağladı. Dr. Semra Baripoğlu;


  “Gençler neden böyle bir aktiviteye yöneliyor? Bu durum gençlerin benlik sınırının henüz tam oluşmamasına bağlı, sürekli yeni haz ve uyaran arayışının sonucunda ortaya koydukları davranış kalıplarına yeni bir örnek olabilir. 

   

  Biyolojik yatkınlıkları sosyal olarak üretime katılmama, sürekli tüketen konumunda kalma ile birleşince bu arayışın sınırları biraz zorlanıyor... 

   

  Kendini var etme sürecini henüz tamamlayamamış olan genç insanlar ilgi çekmek, yeni  heyecanlar yaşamak…vb sebeplerle bu tür aktivitelere yönelebiliyorlar. 

   

  Sosyal paylaşım ağlarının yaygınlığı da onlara sadece yakın çevrelerinden değil, dünyanın öteki ucundaki kişilerle de temasta olma ve onlardan da övgü alma olanağı sunarak 

  ödüllendirilme gereksinimlerini karşılıyor.” Dedi… 

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı