Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni mezunlar için özgeçmiş önerileri

  Çeviri: Duygu Tekgül
  05 Nisan 2004 - 17:20Son Güncelleme : 05 Nisan 2004 - 17:20

  En az dört yılınızı iyi bir eğitim almak için harcadınız ve ortalamanızı da yüksek tutmaya çalıştınız. O zaman niçin şirketler sizi kapmak için yarışmıyorlar? Yeni mezunların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri şirketlerin şimdiye kadar okulda neler yaptığınızla değil, bundan sonra neler yapabileceklerinizle ilgilenmesi. Özgeçmişinizle okuldaki başarınızın iş dünyasındaki başarınızın garantisi olduğunu kanıtlayın.

  Hedefiniz nedir?

   

  Yeni mezun adayların özgeçmişinde mutlaka bir amaçlar bölümü bulunması gerekiyor. Gelecekle ilgili planlarınızı ayrı bir amaçlar bölümünde ya da kendinizi tanıttığınız bölümde anlatabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, yuvarlak sıfatlardan ve ağdalı bir dilden kaçının.

   

  Örneğin:

   

  Yanlış: Kendimi kanıtlamamı sağlayacak, gelişmeye açık bir şirkette zorlayıcı ve ilginç bir iş arıyorum.

   

  Doğru: A Üniversitesi İletişim Bölümü’nden onur derecesiyle mezunum, eğitim ve geliştirme bölümlerinde bir iş arıyorum. Sınıf öğretmenliği, meslek içi eğitim ve iletişim konusunda araştırma deneyimine sahibim.  

   

  Eğer aklınızda birden fazla kariyer hedefi varsa ve aralarında karar veremiyorsanız, her biri başka bir hedefe yönelik birkaç özgeçmiş hazırlayın.

   

  Akademik Başarınızı Vurgulayın

   

  Eğer özgeçmişinizdeki kariyer listeniz kısaysa, eğitiminizi iş geçmişinizin önüne alın. Onur derecesi, iftihar derecesi, aldığınız başarı bursları ve diğer ödüllerinizi ön plana çıkarın. Genel not ortalamanız 4,0 üzerinden 3,0 veya üstündeyse (100 üzerinden 80 üstü) ortalamanızı belirtin. Eğer genel not ortalamanız istediğiniz kadar yüksek değilse ve hayal ettiğiniz ortalamaya son dönem ulaştıysanız sadece son dönem ortalamanızı yazabilirsiniz.   

  Üniversitede aldığınız derslerden önemli bulduklarınızı, başvurduğunuz pozisyona uygun olanları eğitim bölümüne yazabilirsiniz. Böylece güçlü bir temeliniz olduğunu anlarlar.

   

  Okul sırasında edindiğiniz deneyimden söz edin

   

  Özgeçmişinizi gözden geçirirken, insan kaynakları yetkilileri gelecekte nasıl bir eleman olacağınızı zihinlerinde canlandırmaya çalışırlar. Bu yüzden yaptığınız stajlar, projeler, gönüllü çalışmalar sırasında edindiğiniz deneyimi anlatabilirsiniz.  

  Kariyer hedefiniz için geçerli sayılacak bir iş deneyiminiz yoksa deneyim bölümünde stajlarınızı yazın. Üstlendiğiniz görevlerden, şirkete yaptığınız katkılardan ve çalışmanızın sonuçlarından somut örnekler verin.

   

  Başvurduğunuz işlerle yakından ilgili olmayan deneyimlerinizi anlatırken kısa açıklamalar yeterli olacaktır. Örneğin, üniversitede harçlığınızı çıkarmak için garsonluk yaptıysanız fakat amacınız yazılım mühendisliğiyse restorandaki günlük sorumluluklarınızdan bahsetmenize gerek yok. Sadece çalıştığınız yerin adı, yeri, çalıştığınız pozisyon ve hangi tarihler arasında çalıştığınız yeterli olacaktır. İş ahlakınızı kanıtlamak için başarınız sayesinde (örneğin Ayın Elemanı seçilmek) size verilen sorumlulukları da yazabilirsiniz.

   

  Anahtar sözcükleri unutmayın

   

  İnternette eleman arayanların kolayca bulabilmesi için özgeçmişinizde anahtar sözcükleri mutlaka kullanmalısınız. Anahtar sözcükler bir şirketin boş pozisyonunu doldurma amacıyla internette eleman ararken kullanacağı sözcüklerdir. Pozisyon adları, eğitim derecesi, sertifikalar ve beceriler anahtar sözcükler olabilir.

   

  Özgeçmişinizde kullanacağınız doğru sözcükleri bulmak için işe sizin aradığınız pozisyon için verilen iş ilanlarını incelemekle başlayabilirsiniz. Aranan özelliklere bir bakın, eğer bazı sözcüklerin tekrarlandığını fark ederseniz, bunlar sizin özgeçmişinizde de mutlaka bulunması gereken sözcüklerdir.

   

  Sizin için doğru olan özgeçmiş şeklini seçin

   

  Şu ana kadar çalışılan işlerin alt alta sıralandığı kronolojik özgeçmiş formatı yeni mezunlar için pek uygun değildir. Sizin vurgulamanız gerekenler; eğitim temeliniz, motivasyonunuz ve şirket hedeflerini tutturmanızı sağlayacak yeteneklerinizdir. Yeni mezunlar genellikle karma veya işlevsel özgeçmiş formatlarını seçerler.

  http://resume.monster.com/articles/weakness_grad/

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı