Ege Haberleri

  Yeni metroda test sürüşü

  İZMİR, (DHA)
  27.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bornova-Evka 3 metro hattında mutlu sona az kaldı.

  Aç-kapa olarak toplam 2 bin 250 metrelik tünelle iki istasyonu tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, metronun Bornova yönündeki iki durakları olan Ege Üniversitesi ve Evka 3’ün hem tren hatları hem de yapı olarak imalat çalışmalarını bitirdi. Yolculu işletim öncesi en önemli çalışma olan test seferlerini başlatan İzmir Metro A.Ş. de üçüncü ray enerjisini kullanarak yeni metro hattına test amaçlı tren sokmaya başladı. Tüm teknik ekip, yeni hattı işletime hazır hale getirmek ve bir an önce yolculu işletime açabilmek amacıyla gece-gündüz çalışıyor.

  Test seferleri kapsamında 20.00-06.00 saatleri arasında gerçekleşen sürüşlerde, tren setleri 2.2 kilometre uzunluğundaki yeni hatta gidip gelerek, istasyonlarda duruş ve kalkış yaparak seyir emniyeti kontrolleri yapıyor. Söz konusu testlerde yapılan ölçüm ve kontroller tren setleriyle rayların uyumu, üçüncü raydan enerji alımıyla ilgili sorun olup olmadığı, seyir halindeyken çıkan sesin seviyesinin ölçülmesi, makas geçiş emniyeti, aracın elektronik aksamının kontrolü, sinyalizasyon ve haberleşme gibi birçok teknik çalışmayı içeriyor.

  YOLCU YERİNE KUM TORBASI

  Trenlerin raylar üzerinde boş ve dolu seyretmesinin, çeşitli teknik ölçümleri farklı etkilemesi nedeniyle araçları önce boş olarak test eden İzmir Metro A.Ş., tren setlerini önümüzdeki günlerde dolu olarak test seferlerine çıkaracak. Metrekarede 6 yolcu olduğu varsayımıyla gerçekleşecek test çalışması için, tamamı 80 ton olan 3 bin 200 kum torbası hazırlandı. Kum torbaları araçların içlerine konularak maksimum yüklü hale getirilecek ve dolu halde test sürüşüne çıkarılan setlerin yolculu işletim benzeşim çalışmaları ve ölçümleri yapılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı