Yeni Megane, 6.1 milyara piyasada

Hürriyet Haber
24.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.07.1999 - 00:01

Renault Mais, yenilediği Megane serisini, 6.1 milyar liradan başlayan fiyatlarla ağustos ayından itibaren piyasaya sürüyor. 200 milyon dolarlık bir yatırımla 1997 yılından itibaren Türkiye'de üretilen Megane'ların yenilenmesi için 10 milyon dolarlık ek yatırım yapıldı.

Renault dört farklı modelden oluşan Megane ailesini yenileyerek ağustos ayından itibaren Türkiye pazarına sunuyor. Megane ailesinin yeni modellerinin tanıtımı için Bodrum'da yapılan toplantıda konuşan Renault Mais Genel Müdürü Onur Baytok, ilk kez Türkiye'de üretilen bir Renault modelinin 30 bin adetlik ihrac rakamıyla büyük bir başarı elde ettiğini söyledi.

Baytok, 200 milyon dolarlık bir yatırımla 1997 yılından itibaren Türkiye'de üretilen Megane'ların yenilenmesi için 10 milyon dolarlık ek bir yatırım yapıldığını belirtti. Yeni Megane'ların güvenlik açısından Renault'nun en iyi ürünü olduğunu belirten Baytok, ‘‘Türkiye'de üretilen iki otomobilden biri, satılan dört otomobilden biri Renault'a ait’’ dedi.

Gümrük Birliği anlaşması yapıldıktan sonra hükümetten bir karar beklediklerini belirten Baytok, bu konuda da şunları söyledi:

‘‘2000 yılında karbüratörlü araçlar yasaklanıyor. Hükümetin vereceği karar doğrultusunda üretim durdurulacak veya üretime devam edilecek. Karbüratörlü olarak ürettiğimiz Renault 12 ve Broadway modellerinin üretiminin sürmesi halinde pazar payımız yükselecek. Yasaklanması halinde pazar payımız düşecek.’’

TÜRK CLİO'SU YOLDA

Baytok, yıl sonuna doğru Clio'nun Sedan versiyonunun Türkiye'de üretileceğini, bu modelin ihracat olanaklarının da araştırıldığını söyledi. Ağustosta piyasaya çıkacak Megane modellerinden Sedan'ın anahtar satış fiyatı 6.5-9 milyar, Wagon'un fiyatı 6.1-7.8 milyar arasında Coupe'un fiyatı ise 7.9-10.7 milyar lira arasında olacak.

Yeni Megane'da, eski versiyonun yalnızca kapıları, karoseri ve arka kanatları korunmuş. Yeni Meganlarda en göze çarpıcı değişiklik, daha bombeli bir ön kaput ve kaputun iki yanından başlayarak ön ızgaralarda birleşen oval çizgiler. Bütün Megane modellerinde sürücü ve yolcu hava yastıkları ile ABS fren sistemi standart olarak sunuluyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı