Yeni logoyu bulamadı

Hürriyet Haber
26.01.2011 - 10:44 | Son Güncelleme:

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Müdürlüğü, ödüle değer eser bulunamadığı için iptal edilen yarışma sonrasında düzenlediği logo yarışmasında yeni logo belirleyemedi. Yarışmada bir eser mansiyona layık görülürken, “kurumsal kimliği geçmişle bağı koparmadan geleceğe taşımak için” eski logonun revize edilip, standart hale getirilerek kullanılması kararlaştırıldı.

AOÇ Müdürlüğü ilk olarak geçen yılın ekim ayında, kurumun misyon ve vizyonuna uygun, devlet kurumu olma niteliğini taşıyan, akılda kalıcı, yaratıcı, aktif, orijinal ve çeşitli medya ortamlarında kullanılabilir özellikte yeni logo oluşturmak için yarışma düzenledi. Bu yarışma, ödüle değer eser bulunamadığı için iptal edildi.

Atatürk Orman Çiftliği, 2010 yılı Aralık ayında yeni logo için bir yarışma daha düzenledi. Birinci seçilecek logoya 6 bin lira, mansiyon başına 2 bin lira olmak üzere iki de mansiyon ödülü verileceği duyurulan yarışmada, tüm çalışmaların “Atatürk Orman Çiftliği” ve “1925” ibareleriyle birlikte değerlendirilmesi, ancak amblemin “Atatürk Orman Çiftliği” unvanının tek başına ve/veya birlikte kullanıma uygun tasarlanması gerektiği, amblemde, “Atatürk Orman Çiftliği” unvanı açık olarak kullanılabileceği gibi kısaltılmış isim olarak, “A.O.Ç.”den de yararlanılabileceği ifade edildi.

Toplumda AOÇ'ye karşı duyarlılık olduğunu vurgulayan yetkililer, bu yarışmaya “7'den 77'ye, her yaştan, ilköğretim öğrencilerinden bürokratlara ev kadınlarına varana dek toplumun her kesiminden, Türkiye'nin birçok ilinden vatandaşların” toplam 1100 civarında eserle katıldığını kaydettiler.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden (GSF) Prof. Dr. Uğurcan Akyüz'ün başkanlığını yaptığı seçici kurulda, AOÇ Müdürü Ömer Bülent Aslan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanı Recep Tezgel, Hacettepe Üniversitesi GSF öğrenim görevlisi Elif Varol Ergen, Gazi Üniversitesi GSF öğretim üyesi Doç. Dr. Nadire Şule Atılgan, Hacettepe Matbaası'ndan Uğur Korkmaz, Ankara Reklamcılar Derneği eski başkanı Kazım Dirik yer aldı.

AOÇ Müdürlüğü Sosyal Tesisleri'nde toplanan seçici kurul, logo yarışmasına gönderilen yaklaşık 1100 eseri değerlendirdi. Atatürk'ün kurduğu AOÇ'nin logosunu belirleme konusunda çok hassas davrandıklarını kaydeden jüri üyeleri, Atatürk'ün traktör üzerindeki fotoğrafının çizildiği, Atatürk'ün el yazı karakteriyle “Atatürk Orman Çiftliği” yazısının ve AOÇ'nin kurulduğu yıl olan 1925 ibaresinin yer aldığı Erhan Yalvaç'ın eserini mansiyona layık gördü.

“ATATÜRK'E SAHİP ÇIKMAK ESERLERİNE DE SAHİP ÇIKMAKLA MÜMKÜN”

Atatürk'e sahip çıkmanın onun eserlerine de sahip çıkmakla mümkün olacağını dile getiren AOÇ Müdürü Ömer Bülent Aslan, “kurumsal kimliği geçmişle bağı koparmadan geleceğe taşımak için” eski logonun revize edilip, standart hale getirilerek kullanılmasını kararlaştırdıklarını bildirdi.

“AOÇ” harflerinin yer aldığı mevcut logo halen birkaç farklı şekilde kullanılıyor. Bu logonun revize edilip, standart hale getirilmesi konusundaki çalışmalara başlandığı kaydedildi.

Bu arada, logo yarışmasına gönderilen eserlerin, sahiplerinin bilgisi dahilinde sergilenmesinin planlandığı ifade edildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı