« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yeni localara bürokrasi engeli

Hem stat kapasitesi hem de maddi anlamda Galatasaray'a katkı sağlayacak Türk Telekom Arena'daki yeni localar, bürokrasi engeline takıldı.

Gökhan KARATAŞ / gkaratas@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Kulübü, Ekim ayında Türk Telekom Arena'daki 29 yeni locayı satışa sundu. Ocak'ta tamamlanması planlanan localardan 23'ü hemen alıcı buldu.

Tahmin edilenden fazla talep olmasına karşın yönetim kurulu, loca tesliminin Ocak yerine Ağustos ayında yapılmasına karar vererek, satışı durdurdu. 23 loca sahibi için de yeni sezona kadar boşta olan VIP koltuklar tahsis edildi.

Yönetimin bu ilginç kararının nedeni ise TOKİ-GSGM-Galatasaray üçgeninde yaşananlar. Daha doğrusu sarı-kırmızılı kulübün elini kolunu bağlayan bürokrasi engeli.

Geçtiğimiz yıl Türk Telekom Arena'nın geçici kabulü yapıldı. Kesin kabul için ise en az bir aylık süreden söz ediliyor. Nitekim Galatasaray'ın TOKİ'ye sunduğu 82 sayfalık liste için henüz bir adım atılmadı.

Mesela statta yer alan jeneratörler bile resmi olarak kulübün kontrolünde değil. Hal böyle olunca Galatasaray, yeni localara elektirik bağlamakta dahi zorluk çekiyor. Sözleşme gereği kulüp, stada bir çivi bile çakamıyor. Yani ortada oldukça karışık bir durum var.

Kesin kabulden önce stada yatırım yapmak istemeyen ve öncelikle eksiklerin tamamlanmasını bekleme kararı alan sarı-kırmızılılar, önümüzdeki günlerde sorun yaşamak adına loca satışını durdurdu. Talep olmasına karşın yeni localar için yeni sezonun başlayacağı Ağustos ayının beklenmesi benimsendi.

3.5 MİLYON DOLAR GELDİ

Şu ana kadar satışı gerçekleşen yeni localardan kulüp kasasına toplam 3 milyon 588 bin dolar (6.6 milyon TL) girdi. Bir locayı 3 sezonluk olarak 156 bin dolara satan Galatasaray, kalan 6 locadan 936 bin dolar (1.7 milyon TL) daha kazanç elde edecek.

282 EK KAPASİTE

8'er kişilik localar, 52 bin 600 kişilik Aslantepe'nin kapasitesini 232 kişi arttıracak. Böylece Aslantepe, "Avrupa'nın en çok locaya sahip ikinci stadı" unvanını kazanacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz