Gündem Haberleri

  Yeni lider Zevahiri mi

  Hürriyet Haber
  03.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Usame bin Ladin’in El Kaide onaylı biyografisini yazan Pakistanlı gazeteci Hamit Mir daha 11 Eylül saldırılarısının gerçekleştirildiği yıllardan başlayarak, El Kaide’nin esas beyninin, Mısırlı cerrah Ayman El Zevahiri olduğunu öne sürüyor.

  Kahire kökenli entelektüel bir aileden gelen Zevahiri, 2009 yılında Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nca da, El Kaide’nin faaliyetlerini Usame bin Ladin adına yöneten kişi olarak gösterilmişti.
  15 yaşında başladı
  Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından, dünyanın en çok aranan teröristleri listesinde bulunan ve kellesi için 25 milyon dolara varan ödül konan 1951 doğumlu Zevahiri, 1985 yılında Peşaver’de Usame bin Ladin’le ilk kez, bu kentte tanıştı. 1998 yılında Mısır İslami Cihad örgütünü dağıtarak resmen El Kaide’ye katılan Zevahiri; Arapça, İngilizce ve Fransızca dillerine mükemmelen hakim olması, derin İslam ilahiyatı bilgisi ve organizasyonel yeteneği sayesinde kısa sürede Bin Ladin’in “Bir numaralı kurmayı” oldu.
  Karizma sorunu var
  Zevahiri’nin bundan sonra, en azından bir süredir fiilen yönettiği El Kaide’nin başındaki tek isim olarak kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Adını gizli tutan üst düzey bir ABD devlet yetkilisi, Zevahiri’nin siyasi karizma sorunu olduğunu, özellikle de Körfez Arap ülkelerindeki militan ve sempatizanlar nezdinde otorite kurmasının zor olacağını öne sürdü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı