Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni Libya'nın seçimi

  Hürriyet Haber
  08.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.07.2012 - 00:09

  Libya’da Kaddafi sonrası dönemde ilk genel seçimler “sorunlu” geçti. Ayrılıkçılığın güçlendiği ülkenin petrol zengini doğusunda seçim malzemelerini taşıyan bir helikoptere ateş açıldı, onlarca sandıkta oy verilemedi. Ülkenin geleceği belirsiz ama iktidarın geleceğinde Müslüman Kardeşler görünüyor.

  LİBYA’da halk, ülkeyi 14 ay yönetecek kurucu meclis niteliğindeki Ulusal Meclisi belirlemek için dün sandık başına gitti. Ülkede en son 1964 yılında genel seçimler yapılmıştı. Kral İdris’i 1969’da deviren Muammer Kaddafi geçen yıla kadar demir bir yumrukla ülkeyi yönetmişti. 7 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 3 milyon seçmen birçok bölgede dünkü seçime yoğun bir katılım gösterdi. Ancak ülke çapında yaklaşık 2500 sandıktan en az 101 tanesinde “sabotajlar nedeniyle” hiç oy kullanılamadı.

  Geçici yönetimin başbakanı Abdurrahim el Keib, güvenlik güçlerinin tüm önlemleri aldığını savunsa da daha seçim başlamadan, Kaddafi rejimini deviren isyanın başladığı Bingazi yakınlarında silahlı kişilerce açılan ateşte seçim malzemeleri taşıyan bir helikopter isabet alıp sert bir acil iniş yaptı, bir seçim komisyonu üyesi öldü.

  Sandık başında silah şovu

  Bazı Bingazili milisler tekbir getirip havaya ateş açarak, minarelerden milliyetçi şarkılar çalarak seçimi kutladı. Fakat ülkenin doğusunun yönetimde yeterince temsil edilmediğini düşünen ve “federasyon” isteyen ötekiler bazı seçim sandıklarını zorla kapattı. Bazı milisler de “seçmeni koruyoruz” gerekçesiyle sandıklar etrafında silahla dolaştı. Bazı yerlerde oy pusulalarının çalındığı ve yakıldığı bildirildi, beş güvenlik görevlisi yaralandı.

  Müslüman Kardeşler dönemi mi başlıyor

  SEÇİMLERDE 5 bin aday yarıştı. 120’si bağımsız, 80’i parti listelerinden seçilen vekillerden oluşacak 200 sandalyeli Kurucu Meclis, ilk oturumunda başkanını belirleyecek ve bir ay içerisinde başbakan ve Anayasa Komisyonu’nu seçecek. 120 gün içinde anayasanın hazırlanması öngörülüyor. Bu uzun takvime karşın geçici yönetimin yerini alacak yeni hükümetin daha oylar verilmeden belirlendiği öne sürülüyor. Daily Telegraph’ın haberine göre geçici yönetimde başbakan yardımcısı olan Müslüman Kardeşler liderlerinden Mustafa Ebu Şağur başbakan olacak. Gazete, Kardeşler ile laik siyasi hareketten gelen eski geçici başbakan Mahmud Cibril arasında bu yönde bir anlaşma sağlandığını öne sürdü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı