« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yeni köye eski adet

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

‘‘Eski köye yeni adet mi geliyor’’ diye sorarlarsa, şu yanıtı gönül rahatlığıyla verebilirsiniz: ‘‘Yeni köye, eski adet geldi. Geç oldu ama, temiz oldu!’’

Bu seneden itibaren uygulanacak vergi yasasından ötürü, bazı sporcu ve antrenörler öyle bir kıyamet kopardı ki, sormayın.. Sevsinler.. 3 milyon, 5 milyon doları cebine koyacak, karşılığında devlete beş kuruş vergi ödemeyeceksin.. Dünya'da böyle bir yer varsa, bizi de bilgilendirsinler de, kalan ömrümüzü orada tamamlayalım.

<ı>AFRİKALILARIN BLÖFÜ

Afrikalı futbolcular bozulmuş.. ‘‘Vergi imtiyazımız devam etmezse, ayrılırız’’ diyorlarmış.. Siz, dediklerine bakmayın. Hiçbir yere ayrılmazlar. Saf idarecileri bulmuş, poker masasında blöf yapıyorlar. Resti gören olursa, ellerinde sadece iki 7'li var. Çoğunun yaşı 30'un üzerinde.. Yurt dışında ‘‘Master'lar Ligi'nde’’ oynarlar. Kaldı ki, orada ödeyecekleri vergi, buradan da fazla..

Neymiş efendim, bu yasa Türk futbolunu baltalarmış.. Hangi Türk futbolu? Siz futbolcular olarak, ‘‘ekmek elden, su gölden’’ niyetine oynadığınız dönemde, ne gibi başarılar elde ettiniz? A milli takımımızı Dünya veya Avrupa şampiyonu mu yaptınız? Yoksa, takımlarınıza Avrupa Kupalarında final mi oynattınız? Ayrıca, 3 kez Dünya şampiyonu olan Almanya ve İtalya'da, futbolculardan, teknik adamlardan, vergileri kuruş sektirilmeden çatır çatır alınıyor. Onların da başarısız olması gerekmez mi?

<ı>YANLIŞA SAHİP ÇIKMAYALIM

‘‘Herkes sürünüyor. Büyük paraları alanlar azınlıkta’’ yorumunu yapıyorlar.. Bir kişinin yüzde 40 vergi ödemesi için, yıllık gelirinin 50 milyar lirayı aşması şart.. Bu ölçüde kazanamıyorsan, daha aşağı oranlarda vergi verirsin. Sadece maaşa talim ediyorsan, bordrondan kesilenin dışında zaten vergi ödemezsin. Dolayısıyla, bu şekildeki yorumların hiçbir yasal dayanağı yok.

‘‘Parayı kulüpler ödeyecek’’ düşüncesi de yanlış.. Kulüp, yalnızca işveren konumunda.. Kulüpler vergiden rahatsızlık duyacaklarına, önce sporcularının sigorta primlerini zamanında yatırsın, paralarını vaktinde versinler. Ağlayacaklarına, ayaklarını yorganlarına göre uzatsınlar. Elinizi vicdanınıza koyup söyleyin; Türkiye'de aldığı büyük paraları hakeden profesyonel sporcu sayısı bir elin parmaklarını geçer mi? İşi bu şekle getirenler, kulüpler ve bilgisiz yöneticilerdir. Düzeltenler de onlar olmalı..

Evine 2 ekmeği götüremeyen, çoluğuna çocuğuna ayda bir kez bile et yediremeyenlerin zorunlu vergi verdiği bu ülkede, trilyonları ceplerine vergisiz indirenlere sahip çıkmayalım.. Böyle bir adaletsizliği hiçbir yerde savunmayalım.. Eski Yunanlı filozof Aristo'nun, ‘‘Adalet, herkese layık olduğunu verdiren bir erdemdir’’ sözünü, aklımızın bir köşesine yazarak...
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler