Gündem Haberleri

  Yeni komutanlar ve özellikleri

  Hürriyet Haber
  05.08.2009 - 00:06 | Son Güncelleme:

  ORAMİRAL Metin Ataç’tan boşalan Deniz Kuvvetleri Komutanlığına gelen Oramiral Eşref Uğur Yiğit Çorum’da doğdu.

  Bu özelliği ile deniz kuvvetleride "deniz kıyısından olmayan komutan" dönemi yeniden başladı. İstanbul doğumlu Oramiral Ataç, bu görevi 2007’de Erzurum doğumlu emekli Oramiral Yener Karahanoğlu’dan almıştı.

  Hava’ya yine İzmirli

  Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’ndan boşalan hava kuvvetleri komutanlığına Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay geldi. Aksay’ın görevi almasıyla kartalların komutanlığı Karadeniz’den Ege’ye geçti. Son üç komutan Orgeneral İbrahim Fırtına Ordu, Orgeneral Faruk Cömert Samsun, Orgeneral Aydoğan Bababoğlu yine Samsun doğumlu. Fırtına’dan önceki komutan Orgeneral Cumhur Asparuk’un doğum yeri ise İzmir.

  Iğsız tepkiye rağmen

  Orgeneral Hasan Iğsız, kamuoyunda Aktütün baskını olarak bilinen saldırıyı açıklarken tepki çekmişti. Terör örgütü PKK’nın saldırısına ilişkin bilgiler veren Iğsız, şehit sayısını Çanakkale Savaşı ile karşılaştırmış, karakolları savunmak için yeterli para olmadığını savunmuştu. Malatya 2.Ordu’dan geçen sene Genelkurmay 2. Başkanlığı’na gelen Iğsız bir yılın sonunda İstanbul’a geçti. Iğsız’ın 2010-2011 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor.

  Güner 2. Başkan

  Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner ise Genelkurmay İkinci Başkanlığına geldi. Daha önce Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Başyaverliği başta olmak üzere pek çok kritik görevi yürüten Güner, Ankara Garnizon Komutanı iken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün türbanlı eşinin elini sıkmamak için protokolden çıkmıştı.

  Kalyoncu terfi aldı

  8 Korgeneralin yarıştığı Orgenerallik rütbesinden birini 7. Kolordu komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu kazandı. Kara Kuvvetleri Kurmay başkanlığına gelen Kalyoncu’nun 2013 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı olma ihtimali yüksek görünüyor. Kalyoncu’nun adı Ergenekon soruşturmasında sanıkların ifadesinde ve Karargah Evleri soruşturmasında Genelkurmay’a ulaşan bir ihbar mektubunda geçmişti.

  Orgeneralliğe terfi eden Nusret Taşdeler, Genelkurmay Harekat Başkanlığı ve Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı görevlerini yürüttü. Harekat Başkanı sıfatı ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yürüten Taşdeler, 2007 Ocak’ta ağır bir kalp rahatsızlığı geçirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı