Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni kimlikle ilk Kırıkkale tanışacak

  AA
  06.12.2014 - 01:51 | Son Güncelleme: 06.12.2014 - 10:30

  İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan yeni kimliklerin dağıtımına, yılbaşından itibaren Kırıkkale’den başlanacak.

  Kimlik kartlarının dağıtımı, mektup veya muhtarlık askı listeleriyle randevu verilerek kart düzenleme merkezine yapılan davetle gerçekleştirilecek. Kart, kapalı zarf içinde PIN ve PUK koduyla birlikte kişiye kargo veya postayla teslim edilecek.

  PARMAK, DAMAR, AVUÇ İÇİ İZİ

  Yeni kimlik kartları, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkân vermeyen üst düzey güvenlik unsurlarıyla dikkati çekiyor. 1 GB’ye kadar veri depolayabilecek akıllı kartlarda parmak, damar ve avuç içi izi gibi kişiye özel bilgiler yer alacak. Yeni kartlar, başka birinin eline geçerse dahi kullanılamayacak ve anında bloke edilecek. Bu kartların kopyalanması ya da üzerindeki verilerin değiştirilmesi mümkün olmayacak.

  PASAPORT GİBİ KULLANILACAK

  Yeni kimlik kartları vize istenmeyen ülkelerde pasaport yerine de kullanılabilecek. Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar bulunacak ve hem şifre hem de kişinin biyometrik bilgileriyle doğrulama yapılabilecek. Kredi kartı büyüklüğündeki yeni kimlik kartı, hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere entegre olabilecek ve işlemlerde kolaylık sağlayacak. Kimlikler, e-İmza olarak kullanılabilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı