Ege Haberleri

EGE

  Yeni kayıt sistemi vurguna çok açık

  Mutlu MARUFLU/ İZMİR
  01.10.2008 - 23:11 | Son Güncelleme: 01.10.2008 - 23:11

  Türkiye Muhtarlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Hasan Baykal da yeni sistemin suistimallere açık maddesinin olduğunu vurguladı.

  HÜRRİYET İzmir’in gündeme getirdiği "Adrese Dayalı Kayıt Sistemine yönelik kaygılar" konusunda yeni açıklamalar geldi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye Muhtarlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Hasan Baykal da yeni sistemin suistimallere açık birçok maddesinin olduğunu vurguladı. İzmir İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Adnan Setkaya da, bu konudaki suistimallere yönelik sert cezai yaptırımlar olmakla beraber yeni sistem ve muvafakat ile aynı kişinin birden fazla adrese kaydolabileceğini söyledi.

  Art niyetli sistem

  Türkiye Muhtarlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Hasan Baykal, "Bu sistemle art niyetli bir kişi rahatlıkla aynı gün içinde birden fazla yere kaydolabilir, birden fazla ikamet sahibi olabilir. Çünkü bu sistemle beyan esas alınıyor ve nakil belgesi istenmiyor. Biz bu aşamada nakil belgesinin kaldırılmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

  Kaygılar iletildi

  Sistemin, yerel seçimlerde de suistimal olasılığının olduğunu ifade eden Baykal, "Türkiye Muhtarlar Federasyonu olarak Ankara’daki Genel Merkezi’mizle, e-devletten sorumlu bakanlarla bir araya gelerek bu konudaki kaygılarımızı bildirdik. Bakanlardan bu konunun çözümü için hassasiyet gösterecekleri yönünde söz aldık." dedi. CHP Konak İlçe Yönetimin Kurulu üyesi, MUDEF Muhtar Dernekleri Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi, Mecidiye Mahallesi Muhtarı Yelda Atilla, "İstanbul ve Türkiye’nin birçok ilinde görevli muhtarlarımız bu konuda rahatsız. Çok yakında CHP’li muhtarlar ve ilçe yönetimleri bir araya gelerek bu konuda ortak açıklama yapacağız. Kamuoyunun bu konuda bilgilendirmenin bir görev olduğunu düşünüyoruz" dedi.

  4 yıla kadar hapis

  İzmir İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, "yalan beyanda bulunan çok kişi var." Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İzmir İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Adnan Setkaya da yeni sistem ve muvafakat ile aynı kişinin birden fazla adrese kaydolabileceğini doğruladı. Nakil belgesin kalktığını da ifade eden Setkaya, "geçiş dönemindeki yeni uygulamada bu mümkün olabiliyor. Bununla biz de karşılaştık. Gösterdikleri adreste oturmadığı güvenlik güçlerimiz tarafından tespit edilen ve yalan beyanda bulunduğu saptanan çok sayıda kişi var. Ancak bunun sert yaptırımları da var. Biz Müdürlük olarak suç duyurusunda bulunarak bu kişileri savcılığa bildirdik. Yalan beyanda bulunan kişiler için 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı