Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni işsizlik paketi yolda

  Aysel Alp/Ankara
  27 Nisan 2009 - 22:19Son Güncelleme : 27 Nisan 2009 - 22:48

  İşsizliğin büyük bir sorun olduğunu ve hükümetin buna ilişkin yeni bir paket üzerinde çalıştığını söyledi.

  Erken Türkiye Müteahhitler Birliğinin Gündem 2009 toplantısında yaptığı konuşmada, küresel krizle alınan önlemler konusunda bilgi verdi.

  Erken, krizin dünyada ve Türkiye’de üretim ve istihdamda ciddi sorunlara neden olduğunu belirtirken temel makro göstergelerde hafifi bir toparlanma olduğunu ancak krizin devem ettiğini kabul etmek gerektiğini vurguladı.

  Verileri bir önceki yılla kıyaslamak kadar bir önceki ayla kıyaslamanın önemine dikkat çeken erken, “kapasite kullanımı, sanayi üretimi, işsizlik başvuruları bilgi göstergeleri bir önceki yılla karşılaştırıldığında olumsuz olsa da bir önceki aya göre kıyaslandığında yeni olumlu sürece işaret ediyor. Ancak bunun güçlü ve kalıcı olup olmadığı önümüzdeki aylarda netleşecek” dedi.

  Aysel ALP YAZIYOR

  Erken, yüzde 15,5’e ulaşan işsizlik oranının hükümet için öncelikli konuların başında geldiğini belirtirken, yeni paketlerden birinin istihdam artışına ilişkin olduğunu söyledi. Türkiye’de işsizliğin yapısal bir sorun olduğunu vurgulayan erken, yeni pakette neler olacağına ilişkin şu ipuçlarını verdi:

  “İstihdamın sektörel dağılımına bakacağız kalıcı istihdam için hangi sektörlere ne verebiliriz buna bakacağız. Ayrıca iş gücüne katılımı arttırmak için mesleki eğilimi arttıracağız. Üçüncü olarak da krizden etkilenen gruplara sosyal yardımları arttırmak suretiyle ne verebileceğimize bakacağız. Bunlarla ilgili paketi sizlerle paylaşırım.”

  Erken kredi sıkıntısı çeken şirketlerin teminat sorunun çözmeye yönelik kefalet sistemi ile ilgili detaylı bilgi veremeyeceğini söyledi. Ekren bununla ilgili çalışmanın henüz olgunlaşmadığını söyledi.

  Bakan Ekren  krize karşı açıklanan her paketin bugünkü sorunu çözüyor gibi olsa da gelecek dönem için farklı riskler içerdiğini vurguladı.

  Ekren’in müteahhitlik sektörünün taleplerine ilişkin somut taahhütlerde bulunması müteahhitler arasında memnuniyetsizlik yarattı. Müteahhitler kendi aralarında  ‘paketi ver de gidelim’ esprisi yaptılar.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı