Gündem Haberleri

  Yeni ilçelere ihtiyaç var

  Hürriyet Haber
  05.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şehrimizde kurulması planlanan yeni ilçeler konusunda İstanbul milletvekillerinden bazılarının görüşlerini daha önce yayınlamıştık. Çeşitli siyasal partilerden milletvekillerinin İstanbul'a yeni ilçeler kurulması konusunda ne düşündüklerini duyurmaya devam ediyoruz.

  Erol Al <ı>(DSP, 1. Bölge)

  Ben İçişleri Komisyon üyesiyim. Meclis şu anda süratle çalışıyor. Bu hızda devam edersek tatilden önce yerel yönetimler reformunu çıkarırız. İlçeler konusunda da başarılı oluruz. Vali Erol Çakır'ın da bu konudaki düşüncelerini biliyorum, o da olumlu bakıyor. Hizmetlerin yerelleşmesinin ötesinde, devletin hakim olamadığı bölgelerde otoritenin sağlanması lazım.

  Cahit Savaş Yazıcı <ı>(DSP, 1. Bölge)

  Bu konunun hemen ele alınması gerekiyor çünkü seçimler daha yeni yapıldı, oy kaygısı en alt düzeyde. Dolayısıyla alınacak ilçe kararları bir o kadar siyasetten uzak, teknik düzeyde olacaktır. Mesela bir Kadıköy'ün bölünmesi meselesi var. Teknik verileri toplama aşamasındayım. Bunları tamamladığım ölçüde ilçeler konusuna öncelik vereceğim.

  Şadan Tuzcu <ı>(ANAP, 3. Bölge)

  Artık İstanbul'un birçok bölgesine jandarmayla yaklaşmak doğru değil. Biz birçok ilçe kararının İl Genel Meclisi'nden çıkması için çok uğraştık. Devlet idari olarak İstanbul'un fiziksel büyümesinin gerisinde kalmıştır.

  Mehmet Ali Şahin <ı>(FP, 2. Bölge)

  İstanbul'da belde konumunda olan ama Anadolu'daki bir çok ilden büyük bölgelerimiz var. Bunun artık düzeltilmesi lazım. Teklif verme ya da verilen teklifleri destekleme adına üzerimize düşen ne varsa, siyaset gözetmeden yerine getiririz.

  Şamil Aydın <ı>(DSP, 3. Bölge)

  Ben bu dönem milletvekili seçildim. Geçen dönem gündeme inemeden ilçeler konusu seçimlerden dolayı rafa kalkmıştı. Benim bölgem, 3. Bölge'de 200 bin seçmeni olan Küçükçekmece gibi ilçeler var. Bunların tabii ki artık bölünmesi lazım. Yeni ilçeler konusunda önüme gelen her teklife gereken desteği sonuna kadar vereceğim.

  Ali Coşkun <ı>(FP 3. Bölge)

  Şu an için bu konuda bir çalışmam yok. Bütçe görüşmeleri bittikten sonra diğer İstanbul milletvekilleriyle bu konuda temaslarımız olacak. Artık nüfusu 1 milyonu aşan belediyeler var, bunların muhakkak bölünmesi gerekir. Ama bu sınırlar çizilirken kamuoyunda rahatsızlık yaratan Gökkafes benzeri yaklaşımlardan uzak kalınmalı.

  Bülent Akarcalı <ı>(ANAP 3. Bölge)

  Bence bu hükümetin artık bu konuyu kesinlikle ele alması gerek. Ve daha genel bir bakış açısıyla. Çünkü günü kurtarmak için alınan kararlar daha sonra sorun yaratıyor. Büyükşehir dışında kalan bölgelerin belediyeleşmesi için ısrarlı davranacağız. İstanbul'da kentin külfetine katlanıp, nimetlerinden yararlanmayan geniş bir kesim var.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı