Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni ihale yılbaşından önce

  A.A.
  07 Ekim 2007 - 17:36Son Güncelleme : 07 Ekim 2007 - 17:35

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Yüzüncü Yıl Spor Kompleksi ve Stat Projesi ile ilgili ihaleyi kazanan firmanın bir takım hukuki gerekçelerle sözleşmeyi imzalamadığını belirterek, "Buradaki hukuki süreç herkesin gözünün önünde cereyan etti. Yüklenici firma, ihaleden önceki gelişmeleri bilerek bu konuda müracaat etmeliydi" dedi.

  Menderes Türel, AK Parti İl Danışma Kurulu Toplantısında gazetecilere, iptal edilen Yüzüncü Yıl Spor Kompleksi ve Stat Projesi ihalesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yasa gereği, yüklenici firmanın ihale bedeli ile vergi, resim ve harçları gereken sürede yatırmadığı gerekçesiyle ihalenin iptal edildiğini belirten Türel, yeni ihale hazırlıklarına başladıklarını söyledi.

  Yüklenici firmanın sözleşme imzalamadığını belirten Türel, "Biz kendilerini sözleşmenin imzalanması hususunda, arkadaşlarımız vesilesiyle birçok kez imzaya davet ettik. Ancak bir takım hukuki gerekçeler öne sürmek kaydıyla, sözleşmeyi imzalamaktan imtina ettiklerini bize ilettiler" dedi.

  Buna karşın Yüzüncü Yıl Spor Kompleksi ve Stat Projesi ile ilgili hukuki sürecin bir süredir kamuoyunun bilgisi dahilinde geliştiğini vurgulayan Türel, ihaleden sonra, bu süreci olumlu etkileyen gelişmeler yaşandığına dikkat çekti.

  Türel, "Burasıyla ilgili hukuki süreç herkesin gözünün önünde cereyan etti. Bunlar ihaleden önce zaten var olan gelişmelerdi. Yüklenici firma ihaleden önceki gelişmeleri bilerek bu konuda müracaat etmeliydi" diye konuştu.

  İhaleyi tekrarlayacaklarını ve birçok firmanın ihaleye katılmasını ümit ettiğini belirten Türel, “Yeni ihalenin yılbaşından önce ya da hemen sonra olması için gayret ediyoruz" dedi.

  İhaleye tek firmanın katılmasıyla birlikte bazı çevrelerin "İhalenin adrese teslim yapıldığına dair" iddialarda bulunduklarını vurgulayan Türel, şunları söyledi:
  "Bu iddiaları ortaya koyanlar, memlekete hizmet etmek için gayret eden insanların fedakarca çalışmaları hususunda, haysiyetlerine kadar dil uzatabilme cesaretini gösterebiliyorlarsa bu işlerin bu kadar kolay olmadığını düşünmeleri lazım. Bu kadar rahat, bu iddiaları yapabiliyorlarsa, o zaman kendi haysiyetlerini de gözden geçirmelerinde yarar görüyorum."

  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'na bu tesislerin yetiştirilmemesi durumunda Antalya'nın dünyaya rezil olacağını dile getiren Türel, "Kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz" dedi.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Yıl Spor Kompleksi ve Stat ihalesinin, ihaleyi kazanan Sembol İnşaat Turizm Yatırım İşletme Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile BF Global Ltd. ortak girişiminin, ihale bedeli ile vergi, resim ve harçları gereken sürede yatırmadığı gerekçesiyle ihalenin iptal edildiğini duyurmuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı