Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni hükümetin ilk işi memura zam

  ANKA
  26 Temmuz 2007 - 09:18Son Güncelleme : 26 Temmuz 2007 - 12:54

  Yeni kurulacak olan hükümet ilk olarak memur maaşlarını ele alacak. Yeni hükümet, yaklaşık 1.5 milyon memuru ilgilendiren memur toplu iş görüşmeleri için 15 Ağustos’ta Kamu-Sen, KESK ve Memur-Sen ile toplu is görüşmeleri için masaya oturacak. Memur sendikaları hükümetten memur maaşlarının en az 1000 YTL olmasını talep edecek.

  Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, kamu işçilerine yapılan zam sonrasında memur ve işçi maaşları arasında farklılıkların ortaya çıktığını belirterek, masaya aradaki farkı gidermek için oturacaklarını söyledi. 2007 yılında memura 40 YTL, işçiye ise 190 YTL zam yapıldığını anımsatan Akyıldız, haksızlık yaşandığını kaydetti. En düşük memur maaşının 723 YTL olduğunu ifade eden Akyıldız, hükümetten toplu iş sözleşmelerinde 300 YTL zam isteyeceklerinin altını çizdi.

  Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, toplu görüşmelerde öncelikle en düşük memur maaşının 1000 YTL olmasını talep edeceklerini açıkladı. Aksu, toplu görüşmelerin de toplu sözleşmelere çevrilmesini isteyeceklerini kaydetti. Aksu, “Çalışanlar arasında eşitlik sağlanmalı. Biz makasın daralması için çalışıyoruz. Ücret adaleti mutlaka sağlanmalı” dedi.

  Görüşmelerde, memurlara grev ve toplu iş sözleşmesi hakkı verilmesini de masaya yatıracaklarının altını çizen Aksu, 2005-2007 yılları arasında toplu görüşmelerde uzlaşmaya varılan toplu görüşme kararlarının hayata geçirmek için çalışacaklarını dile getirdi.

  KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise 26 Temmuz’da toplanacak olan Danışma Meclisi’nde tekliflerini yeniden revize edeceklerini açıklayarak, memur maaşlarını enflasyona ezdirmeyeceklerini söyledi. Kamu emekçilerine, toplu pazarlık ve grev hakkının verilmesini talep edeceklerini kaydeden Tombul, “Masada, işçilerin kadrolu çalışması ve konut edindirme yardımlarının da reel faiz üzerinden ödenmesini isteyeceğiz. Sosyal haklar muhakkak iyileştirilmeli” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı