Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Yeni hükümetin ilk işi 301'i kaldırmak olmalı"

  ANKA
  29 Temmuz 2007 - 12:34Son Güncelleme : 29 Temmuz 2007 - 12:34

  Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Hannes Swoboda, Türkiye’de yeni kurulacak hükümetin önünde üç önceliğin bulunduğunu belirterek bu öncelikleri “301’i kaldırmak, ılımlılığın sesi olacak bir Cumhurbaşkanı adayını bulmak ve Irak Kürt yetkilileri ile diyaloğa girmek” olarak sıraladı.

  Eski Türkiye raportörü Swoboda, Türkiye’deki seçim sonuçlarını Avrupa ve Türkiye için olumlu bulduğunu belirterek Türkiye’nin siyasi, ekonomik, sosyal reformlara devam etmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

  ABHaber’e göre, AP Sosyalist Blog'una Türkiye ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Hannes Swoboda, “Yeni Türk hükümeti seçimden hemen sonra ne yapmalı? Bu, bana sıkça sorulan bir soru. Üç konu özellikle önemli görünüyor” dedikten sonra şöyle devam etti:

  “İlk olarak ifade özgürlüğünü garantilemek için Meclis’e Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinin kaldırılmasını önermeliler.

  İkinci iş olarak Türk toplumunda açılan uçuruma köprü olabilecek, ılımlılığın sesi olacak ve Türkiye’yi geleceğine hazırlamaya yardım edebilecek bir Cumhurbaşkanı adayı aramaları gerekir.

  Son ama çok önemli nokta olarak da yeni hükümet Irak hükümetiyle ve Irak’taki Kürt yetkililerle Irak’tan kaynaklanan terörist faaliyetleri durdurmak için açık bir diyalogda bulunmalı. Türkiye Irak’ı istila etmek niyetinde olmadığını açıkça belirtmeli.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı