Gündem Haberleri

  Yeni hükümet enerji hisselerine yaradı

  hurriyet.com.tr
  23.07.2007 - 17:33 | Son Güncelleme:

  Genel seçimlerden Ak Parti'nin zaferle çıkması ve böylece özelleştirmelerin devam edeceğine yönelik beklentiler borsada enerji hisselerini zirveye çıkardı.

  Önümüzdeki günlerde enerji sektöründe yapılması beklenen özelleştirmeler, birçok sektör hissesinin günün en çok kazandıranları arasında yer almasını sağladı.

  İMKB'nin yüzde 5'in üzerinde değer kazandığı günün yıldızı enerji hisseleri oldu. Aksu Enerji, Ayen Enerji, Ak Enerji ve Zorlu Enerji'nin hisseleri, en çok kazandıran ilk 10 arasında yer almayı başardı. Bu hisselerdeki değer artışı yüzde 10.85 ile yüzde 17.78 arasında değişti.

  Enerji sektöründeki hareketi değerlendiren uzmanlar, önümüzdeki dönemde yapılacak olan ihalelere dikkat çekiyor. Özellikle elektrik dağıtım ihalelerinde sözü geçen borsa şirketlerinin, önümüzdeki dönemde de hareketli olması bekleniyor.

  Yeni AKP döneminin ilk gününde en çok kazandıran hisse ise Mensa Mensucat oldu. Başbakan Erdoğan'ın girişimi ile borçları yeniden yapılandırılan ve tekrar ayağa kalkan Mensa Mensucat, yatırımcısına bir günden tam yüzde 23 para kazandırdı. Hissenin son bir aydaki getirisi ise yüzde 135'e ulaştı. Listede dikkat çeken diğer bir şirket de Koza Davetiye oldu. Madencilik işine girdikten sonra çok büyük prim yapan ve geçen AKP döneminin en çok kazandıran hisselerinden biri olan Koza Davetiye yeni döneme de hızlı girdi. Hisseler günü yüzde 10.61 primle tamamladı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı