Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Yeni hayatımın ilk günü"

Kariyerinde dün son yarışını yüzen ve olimpiyat oyunlarında 18'i altın olmak üzere toplam 22 madalya kazanarak, tüm zamanların en fazla olimpiyat madalyası kazanan sporcusu unvanını elde eden ABD'li yüzücü Michael Phelps, emekliliğinin ilk gününü yaşadığını açıklarken, bundan sonra da spora dair bir şeyler yapmak istediğini ama önce tatil yapacağını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Phelps, İngiltere'nin başkenti Londra'da Olimpiyat Oyunları için oluşturulan Londra Basın Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Londra Olimpiyat Oyunlarının, kariyerinin son olimpiyatları olacağını bildiğini söyleyen Phelps, “İstediğim her şeyi yaptım, her şeye ulaştım. Kimsenin yapamayacağı bir şeyi yapmak istiyordum ve bunu başardım. Bundan sonra biraz tatil yapmak, dünyayı dolaşmak, hayatımın yeni bölümüne başlamak istiyorum. Bugün emekliliğimin ve yeni hayatımın ilk günü. Şu anda bir rüyada gibiyim” diye konuştu.

Ailesi ve yakınlarının desteği olmasa, bugünlere gelemeyeceğini belirten ABD'li yüzücü, kariyerini “uzun ama eğlenceli bir yolculuk” olarak tanımladı.
Spor dünyasındaki idolünün sorulması üzerine Phelps, “En büyük idolüm Michael Jordan. Onu izlemeye bayılıyorum. Her zaman onun gibi olmak istemişimdir” yanıtını verdi.

Phelps spor hayatının hiçbir zaman tamamen bitmeyeceğini, bu alanda yapabileceği çok şey bulunduğunu ifade ederek, “Fakat yüzmede yapmak istediklerimi yaptım ve bundan dolayı çok mutluyum” dedi.

Katıldığı her olimpiyat oyunun farklı olduğunu söyleyen Phelps, Londra Olimpiyat Oyunlarının ise katıldığı son oyunlar olması nedeniyle “çok özel olduğunu” kaydetti.

“Tercihim okyanusta yüzmek olur”

Bundan sonraki olimpiyat oyunlarında daha da hızlı yüzücülerin görüleceğini belirten Phelps, “Biraz olsun rahatladın mı ?” sorusuna, “Evet rahatladım. Biraz daha uyuyabilirsem çok iyi olacak. Çünkü her gün sabah saat 6'da kalkmaya alışkınım” yanıtını verdi.

Phelps, bir Türk gazetecinin, “Bir gün İstanbul Boğazı'nda yüzmek ister misin” sorusunu da yanıtlayarak, “Eğer bir yerde yüzmeyi tercih etmem gerekirse, bu okyanus olur” dedi.

ABD'li yüzücü madalyalarını “güvenli ve gizli bir yerde sakladığını” söyleyerek, bugünden sonra Londra'da biraz kalıp, şehrin tadını çıkarmayı planladığını sözlerine ekledi.

Dün kariyerindeki son yarışını yüzen Michael Phelps, olimpiyat oyunlarında 18'i altın, toplam 22 madalya kazanmış oldu. 27 yaşındaki Phelps bu sayıyla, Rus cimnastikçi Larissa Latynina'nın 18 madalyalık olimpiyat rekorunu geçmiş oldu.

Bu arada, günün erken saatlerinden itibaren Phelps'in basın toplantısını izleyebilmek için ABD'li gazeteciler başta olmak üzere birçok ülkeden çok sayıda gazeteci Londra Basın Merkezi'nde bekledi. Merkezde Phelps'in basın toplantısının yapıldığı salonda boş yer olmaması ve Phelps'e gösterilen yoğun ilgi dikkati çekti.

Bunları da Beğenebilirsiniz