Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yeni Harikalar Diyarı’nda

Bu aralar, bildiğiniz üzre, "Dünyanın Yedi Yeni Harikası"nın seçilmesi adına harala gürele bir faaliyet sürüyor.

Malûmunuz, tarihin bu diliminde yaşayan biz fanilere -o da yani, gidip ziyaret edebilecek kadar şanslı ya da orada yaşayacak kadar şanssız azınlığa- Dünyanın Yedi Harikası’ndan sadece Mısır’daki Piramitleri (Esasında Yedi Harika arasında gösterilen tek piramit Keops) görebilmek nasip oldu.

Diğerleri; Babil’in Asma Bahçeleri, Efes’teki Artemis Tapınağı, Halikarnas’taki Mozole (Masouleum), İskenderiye Feneri, Rodos Heykeli, Zeus Heykeli; bırakın bizleri, atalarımızın atalarının atalarının ataları, henüz atalarının yedikleri portakalda vitamin bile değilken yok olmuş ihtişam abideleri...

Kaçırmış olanlar için aktaralım: Merkezi İsviçre’de bulunan "Yeni 7 Harika Vakfı", altı yıl önce başladığı "Dünyanın Yeni Yedi Harikası"nı seçme çalışmalarını 2006 yılında, dünyanın dörtbir yanından www.new7wonders.com adresine yollanan mesajlarla ve yapılan halk oylamalarının yardımıyla tamamlayacak. Sonuç 1 Ocak 2007’de açıklanacak.

Kısaca N7W olarak bilinen projede yedi adayı belirlemek üzere, 77 aday adayı arasından seçilen 21 finalist adayı, geçtiğimiz günlerde belirlediler. Mısır’daki Gize Piramitleri, önceki yedi harika arasında olup, şimdiki adaylar listesinde yer alan yegáne "harika."

Projenin amacı, dünya kültür mirasının maruz kaldığı yıkıma dikkat çekmek ve bu varlıkların korunması yolunda küresel duyarlılığı artırmak. Kollanan özellikler arasında 2000 yılından önce inşa edilmiş olmak ve belirli bir düzeyde muhafaza edilmiş olmak var.

Yeni adayları merak eden kolaylıkla bulur. Şimdi hepsini sıralamayalım ama yeni adaylar arasında tabii ki New York’taki Özgürlük Anıtı, tabii ki Hindistan’ın Tac Mahal’i, tabii ki Çin Seddi, tabii ki Kremlin Sarayı ve tabii ki, maalesef ki Paris’in Eyfel Kulesi filan var.

Zaten bir ayağı çukurda olan, ha bugün devrildi ha yarın devrilmecesine eceli beklenen Pizza Kulesi’ni koymamışlar Allah’tan.

Türkiye’den de bir aday var ki bilenler bilmeyenlere söylesin: Evet, Ayasofya...

Benim gönlüm Machu Picchu Harabeleri ve Timbuktu’nun yedinin biri, yani ikisi olarak seçilmesinden yana. Ayasofya da seçilse tabii hoş olurdu.

Yine de: Çağımızın, yani hızlı akan tarihin değişim akselerasyonuyla baş etmek mümkün değil ya... Şimdi bunlar seçilecek, naçizane tahminime göre 20 yıl sonra, silbaştan yeni bir liste belirlenecek.

Yok yani artık günümüzde, M.Ö.’den M.S.’ye tadında şanı sarkacak hiçbir "harika", değer ve saire... Tanımayız. Niye bu kadar heyecanlanıyorum bu konuda, o da meçhul yani.

Esasında isterdim ki, ayrıca Dünyanın Yedi Sakalet Abidesi de seçilsin. Türkiye’den adayım, İstanbul, Tepebaşı’ndaki TRT binasıdır. Bunu bir düşünelim derim. Girişimci ruhumun oburluğu tuttu velhasıl. Bunu da biz mi organize etsek ne mirim?
X