Gündem Haberleri

  Yeni Foça'ya dev arıtma tesisi

  ANKA
  11.08.2009 - 12:33 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yenifoça'nın 35 yıl sonraki nüfusunu hesaplayarak planladığı atıksu arıtma tesisi için ihaleye çıktı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yenifoça ve çevresinin 35 yıl sonraki nüfusunu hesaplayarak planladığı ve bölgedeki evsel atıksu sorununa çözüm getirecek yeni biyolojik atıksu arıtma tesisi için ihaleye çıktı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapımları hızla devam eden Kemalpaşa, Menemen ve Aliağa Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri’nden sonra, Yenifoça Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi için de proje ihalesine çıktı. İZSU Genel Müdürlüğü, tesisin yapımı tamamlandığında, Foça’ya bağlı Yenifoça Mahallesi’nin foseptiklerde toplanan evsel atıklarını tümüyle biyolojik arıtmadan geçireceklerini bildirdi.

  Korucak mevkiinde 26 bin metrekarelik alanda inşa edilecek Yenifoça Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, bölgenin 35 yıl sonrasının nüfusu hesap edilerek planlandı. 80 bin kişinin evsel atığını arıtacak tesis; mekanik ve biyolojik arıtma üniteleri, son çökeltim havuzları, mekanik çamur susuzlaştırma üniteleri ve tesisten kaynaklanacak koku probleminin çözümüne yönelik koku giderim sisteminden oluşacak.

  SIRADA BURUNCUK VAR

  Nehirleri, tarım alanlarını ve denizleri kirlilikten kurtarmak için planladıkları arıtma tesislerini birer birer devreye aldıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kanal ve arıtma tesisi yatırımlarımızla pek çok yerleşim yerinin evsel atıksu sorununu çözüyoruz. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Urla Biyolojik Atıksu Arıtma tesislerimiz devreye girdi. Bayındır Atıksu Arıtma tesisimizde deneme çalışmaları başladı. Kemalpaşa, Menemen, Ayrancılar-Yazıbaşı, Torbalı, Seferihisar arıtmaları gün sayıyor. Aliağa Biyolojik Atıksu Arıtma tesisimizin yapımını hızla sürdürüyoruz. Diğer yandan Doğanbey-Payamlı-Ürkmez bölgesinin evsel atıklarını arıtacak Doğanbey Atıksu Arıtma Tesisi için de ihaleye çıktık” dedi.

  Gediz Nehri’ni kurtarmak için bu havzada yapmayı planladıkları 5 arıtma tesisinden birinin Yenifoça Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “Kemalpaşa, Menemen ve Aliağa’dan sonra Yeni Foça arıtma tesisinin yapımı için de önemli gelişmeler kaydettik. Bölgenin SİT alanı olması nedeniyle SİT Kurulu’ndan izin almamız gerekiyordu. Gerekli izinleri de aldık. Yenifoça’dan sonra sırada Buruncuk Arıtma Tesisimiz var. Belediye’den yer tahsisinin yapılmasını bekliyoruz. Ardından hemen proje ihalesine çıkacağız” diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı