Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni fay hatları yaratıyor

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
  19 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 2012 - 00:21

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eğitim yılı açılış konuşmasında partisine yönelik eleştirileri, “Cami çıkışında, okul bahçesinde siyaset yapan ilk Başbakan. Söyleyeceğim tek söz, ‘densizlik’ olur” diye niteledi.

  Erdoğan’ın toplumda sürekli yeni fay hatları yarattığını da öne süren Kılıçdaroğlu, Adnan Menderes’in kabrini ziyaretine olumlu tepkiler aldığını belirterek, şöyle konuştu:

  Diğeri terörist mi yetiştiriyor

  “Başbakan’ın eğitim yılı açış konuşması yadırgatıcı. ‘İmam hatipler terörist mi yetiştiriyor’ derseniz, diğer okullar terörist yetiştiriyor algısına neden olursunuz. Başbakan’ın o konuşması için söylenecek tek söz, ‘densizlik’ olur. Okul bahçesinde siyasetin ne işi var? Orada sevgiden, hoşgörüden, okumadan, bilim toplumu olmaktan söz etmek varken varsa yoksa CHP... Anlaşılır gibi değil. Başbakan’ın o sözlerini eleştirmeyi dahi zül addederim. Dediğim gibi densizlik, vatandaş bunu görmeli.

  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir başbakan orta öğretim öğrencileri toplayıp böyle bir konuşma yapmış mıdır? Hem de okulların açıldığı gün. Bu ilktir. Türkiye’ye hedef göstermesi gerekirken başbakan, o öğrencilere başka şeyler gösteriyor. Başka bir alan mı bulamadın, bunu okul bahçesinde yapıyorsun?

  Bu noktaya  gelmişse zavallı

  Kimse kusura bakmasın ama eğer bu noktaya gelmişse Başbakan’a ancak ‘zavallı’ denir. Yönetme gücünü kaybetmiş, bütün dünyasını eleştiri üzerine kurmuş. İktidar mevkiinde olan şikayet makamı değildir. Cami çıkışında siyaset yapar, okul bahçesinde siyaset yapar, sonra demokrasiden söz eder. Bir sivil toplum örgütü eleştirdiğinde de ‘Seni işine bak’ oluyor.
  Başbakan bir şeyi bilmiyor. Vatandaşın hangi bilgiyi öğrenip öğrenmemesine kendisinin karar vereceğini söylüyor. Yani ‘vatandaş soru soramaz, ben ne bilgi verirsem o kadar bilgi edinme hakkı var’ anlayışına sahip. Demokrasiyi rafa kaldırdık, hangi demokrasiden söz ediyoruz.

  Ziyaretime yankılar olumlu

  Öteden beri tarihsel sürece bakıldığında CHP ile Demokrat Parti çizgisi arasında uyumsuzluk vardı. Bugün gelinen süreçte bu uyumsuzluğun giderilmesi yeni bir iklime, anlayışa ihtiyaç doğmuştu. Biz bir adım attık. Türkiye sürekli ayrışıyor, başbakanın kullandığı dil yeni fay hatları yaratıyor.
  Gelen yankılar oldukça olumlu. Karadeniz’de yaptığım konuşmada, bütün DP’lileri Anavatan Partilileri, CHP şemsiyesi altına beklemiştim. Demokratik laik sosyal hukuk devletinden yana olan bütün yurttaşların gelebileceği, çalışabilecekleri oy verebilecekleri tek parti CHP. Kin değil de eleştiriye saygı ile bakan, kin üzerinden siyaset yapmayan, ötekileştirmeyen bir siyaset anlayışına ihtiyaç var

  Hatalardan ders çıkarmalıyız

  Dersim konusu ile bu konu çok farklı. Karşılaştırmak isteyenler yanılırlar. Orada olayın mağduru olmuş insan mı özür dileyecek? Olayın mağduru mu özür dileyecek? Bakın açık konuşuyorum. Kurumların, kişilerin hataları olabilir. Biz hataları hatırlayarak değil olumluları hatırlayarak geleceğe bakmalıyız. Ancak, bir daha aynı hataları yapmamak için de geçmişteki hatalardan da ders çıkarmalıyız. ”         

  Celal Bayar’ın dediğini Erdoğan söyleyebilir mi?

  Bana göre, rahmetli Adnan Menderes’in kabrini ziyaret ederek bir adım attık. Herkes bilmeli ki o günkü DP ile bugünkü AKP arasında büyük fark var. Celal Bayar (Galip Hoca lakaplı Kuvayı Milliye savaşçısı, Demokrat Parti kurucusu ve 3. Cumhurbaşkanı), Atatürk’e saygı duymayı ibadet gibi önemsemiştir. Bunu Tayyip Erdoğan söyleyebilir mi?

  Atatürk’ü sadece bize vatani hizmetler ifa ettiği için sevmiyoruz. Aynı zamanda, tam manasıyla kamil bir insan olduğu için de seviyoruz. Atatürk, vefakardı, mütevazi idi. (...) Atatürk, seni sevmek, tebcil etmek (yüksek bir duruma getirmek, yüceltmek) her Türk vatanseverinin milli ödevi ve namus borcudur.
  10 Kasım 1938

  Atatürk seni sevmek milli bir ibadettir.
  (1953’te Atatürk’ün cenazesinin
  Anıtkabir’e nakli sırasında.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı