Yeni ekonomiye KOBİ teşviği

Hürriyet Haber
23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

YENİ teşvik paketi ile, Küçük ve Orta Boy İşletme (KOBİ) tanımı güncelleştiriliyor. Bilgisayar yazılımı üreticileri de KOBİ kapsamına alınıyor.

HÜKÜMET, yeni teşvik paketinde, KOBİ tanımını güncelleştiriyor. yeni ekonominin yapı taşı olarak kabul edilen bilgisayar yazılımcıları da KOBİ kapsamına alınıyor. Böylece, Türkiye'de uygulanamayan ‘‘risk sermayesi’’ sisteminin doğurduğu açık, KOBİ teşvikleri ile kapatılmaya çalışılacak. Teşvik sistemini yeniden düzenleyerek, KOBİ'lere dönük yeni esaslar getiren teşvik mevzuatı paketi dün Bakanlar Kurulu ile Yüksek Planlama Kurulu'na gönderildi.

Devlet Bakanı Recep Önal, yeni teşvikt paketini tanıtmak için düzenlediği basın toplantısında küresel dünyada sermaye ve fonlar bakımından sınırların kalktığını belirterek; rengine, mülkiyetine ve diline göre sermayeye sınırlar koymanın doğru olmadığını söyledi.

KOBİ'leri yeniden tanımlayan, kredi kullanım alanlarını genişleten ve yatırım indirimi oranlarını düzenleyen mevzuat paketi, sisteme bir dizi destek unsuru getirdi. Yeni teşvik paketi, şu esaslardan oluşuyor:

TANIM VE ORANLAR

KOBİ tanımı AB ölçütlerine uygun hale getirildi. KOBİ, ‘‘Bağımsız nitelikte veya sermayesinin en çok yüzde 25'i büyük işletmelere ait olan, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler’’ olarak tanımlandı.

KOBİ yatırımlarının kapsamı genişletildi. Yatırımları Teşvik Fonu kredisi, sabit yatırım tutarına göre derecelendirildi. Kredi faiz oranları düşürüldü.

İmalat sanayi yatırımlarına ek olarak tarım, Ege ve Akdeniz'e kıyısı olan iller ile Kapadokya'daki mevcut konaklama tesislerinin modernizasyonu, turizm yatırımları ile ilgili olarak diğer yörelere yapılacak konaklama tesisi yatırımları, madencilik, kalkınmada öncelikli yörelerde yapılacak eğitim ve sağlık yatırımları ile yazılım geliştirme yatırımları da KOBİ teşvik sistemine dahil edildi.

KOBİ'lerin teşvik belgesi alabilmesi için gerekli olan 100 milyar liralık yatırım sınırı, yeni mevzuat ile 400 milyar liraya çıkarıldı.

KOBİ'ler, gelişmiş ve normal yörelerde toplam sabit yatırımlarının en az yüzde 30'unu, kalkınmada öncelikli yöreler için ise yüzde 20'sini özkaynaklarından karşılayacak.

Halk Bankası'nın yürüttüğü aracı banka faaliyetini, bu bankanın yanı sıra TKB, TSKB TSKYB üstlenecek.

Kredilendirmede bankaya yeterli güvencenin gösterilmesi zorunluluğunun yarattığı sorunun giderilmesi için de, Kredi Garanti Fonu İşletme ve Araştırma A.Ş devreye sokulacak.

140 trilyonluk paket

Recep Önal, yeni teşvik paketi için 140 trilyon liralık kaynak ayrıldığını açıkladı. Bu tutarın büyük ölçüde dış kaynağa dayalı olacağını söyleyen Önal, ‘‘Bu kaynak yeterli olacaktır’’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı