ANKARA HABERLERİ

Yeni düzenleme ile OSB’ler ‘gaz’a geldi

Hürriyet Haber
05.01.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Organize sanayi bölgelerinin üretim miktarlarına bakılmaksızın serbest tüketici kabul edilmesini değerlendiren Organize Sanayi Bölgeleri Derneği BaşkanıHüseyin Kutsi Tuncay, “Bu karar, üretimde doping etkisi yaratacak” dedi.

Hürriyet Haber

ORGANİZE Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, “Organize sanayi bölgelerinin üretim miktarlarına bakılmaksızın serbest tüketici kabul edilmesi ve istediği satıcıdan gaz alma imkanı getirilmesi, üretimde doping etkisi yaratacak” dedi.
OSB’lerdeki işletmelerin rekabet imkanlarının artacağını, daha ucuza enerji elde etme fırsatı doğacağını belirten Tuncay, “EPDK verilerine göre geçen yıl doğalgaz aboneleri 13.4 milyar metreküp, serbest tüketiciler ise 8.8 milyar metreküp gaz tüketti” diye konuştu.
BOTAŞ’ın 2010 yılında OSB’lere uyguladığı indirimi yüzde 5-12’den yüzde 1-2.5 aralığına çektiğini anımsatan Tuncay, şunları söyledi:
Cazibe kazanacak
“EPDK’nın aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz. EPDK’nın kararı, OSB’lere önemli bir destektir. Böylece daha ucuza doğalgaz kullanılabilecek, bu durum enerji maliyetlerini aşağılara çekeceğinden işletmelere ulusal ve uluslararası piyasalarda rekabet avantajı sunacaktır. Ayrıca planlı sanayileşmenin modeli olan OSB’ler cazibe kazanacak, yatırımcının OSB’lere ilgisi de artacaktır.”
2010 yılının kasım ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarken, ithalatın yüzde 35.7 arttığına dikkat çeken Tuncay, yerli sanayicinin girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı rekabet edemediğini, doğalgazdaki yeni düzenleme, bu maliyetlerin aşağı çekilmesine yol açacağı için ihracattaki etkisinin pozitif yönde olacağını vurguladı.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yeni düzenleme ile OSB’ler ‘gaz’a geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı