Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni drone'lar: Alpagu, kargu, Togan

  ANKARA/AA
  07.05.2017 - 23:47 | Son Güncelleme: 07.05.2017 - 23:48

  TÜRKİYE, insansız hava araçları teknolojisinde yeni bir boyuta geçiyor. Milli olarak geliştirilen kamikaze ve yapay zeka algoritmalarıyla donatılan gözetleme maksatlı drone’ların ‘sürü’ şeklinde hareket edip çoklu harekât yapmaları sağlanacak. ‘Alpagu’, ‘Kargu’ ve ‘Togan’ adlı drone’ların bu yıl göreve hazır hale gelmesi planlanıyor.

  ALPAGU: Eski Türkçede ‘tek başına düşmana saldıran yiğit’ anlamını taşıyor. Togan ve Kargu'dan farkı, sabit kanatlı olması ve bir lançerden fırlatılabilmesi. 45 saniyede kullanıma hazır hale getirilebiliyor. Kamikaze görevinin yanı sıra keşif ve gözetleme de yapabiliyor.

  KARGU: Adı ‘Dağ başındaki gözlem kulesi’ ve ‘Atmaca’ anlamlarına geliyor. Yüksek performanslı seyrüsefer ve hareketli hedeflere yönelik kamikaze özellikleriyle öne çıkıyor. Lazer mesafe bulucu, acil imha gibi özelliklere de sahip.

  TOGAN: ‘Doğan’ anlamına geliyor. Yüksek performanslı uçuş özelliği sayesinde otonom olarak nesne tespiti, teşhisi, takibi ve sınıflandırması yapıyor. 30 kat optik yakınlaştırma özelliğiyle keşif ve gözetleme görevlerinde kritik öneme sahip. m ANKARA/AA

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı