Gündem Haberleri

  Yeni Cumhurbaşkanı'na yeni uçak

  Uzay KESMEN/ İSTANBUL (DHA) / AA
  29.08.2014 - 07:30 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için 2,5 yıl önce sipariş edilen ve ABD'deki modifikasyon işlemleri tamamlanan Airbus 330-200 tipi uçak, İstanbul'a geldi. Uçağın ekstra yakıt tanklarıyla menzili 15 bin 400 kilometreye çıkıyor. Yani İstanbul’dan Los Angeles’a hiç aktarma yapmadan tam dolu olarak tek seferde uçabiliyor. Bu uçakla Tahiti hariç her yere direkt olarak uçulabilecek.

  İŞTE O UÇAK

  TC-ANA uçağının menzilinin okyanus aşırı uçuşlarda yetersiz kalması ve ihtiyaca cevap verememesi üzerine Erdoğan için 2,5 yıl önce sipariş edilen geniş gövdeli, uzun menzilli Airbus 330-200 tipi, TC-TUR tescilli uçak, saat 06.40'ta İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaptı.

  Dün saat 17.40'da ABD'nin San Antonio şehrinden havalanan kabini 90 koltuklu iş jeti haline getirilen Airbus A330-200 Prestige tipi uçak, yaklaşık 13 saat süren uçuşun ardından İstanbul'da...

  Uçağın kabin modifikasyonu ABD'nin San Antonio şehrindeki Gore Design şirketince yapıldı.

  Yeni Cumhurbaşkanına yeni uçak

  İçerisinde 3 pilotun ve 10 kişilik de THY Teknik Ekibi'nin bulunduğu uçak, iniş sonrası THY'nin HABOM hangarına alındı. TC-TUR isimli uçağın, gümrükleme işlemlerinin tamamlanmasının ardından hangar içerisinde boyama işlemlerinin yapılacağı öğrenildi.

  TC-TUR uçağı, gümrük işlemlerinin ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hizmetine sunulacak.

  TAHİTİ HARİÇ HER YERE İKMALSİZ UÇACAK
  Kablosuz internet sisteminin yer aldığı uçakta füzesavar donanım da var. Uçağın ekstra yakıt tanklarıyla menzili 15 bin 400 kilometreye çıkıyor. Yani İstanbul’dan Los Angeles’a hiç aktarma yapmadan tam dolu olarak tek seferde uçabiliyor. Uçak yakıt ikmalsiz Avustralya kıtasına da gidebiliyor. Böylece bu uçakla İstanbul’dan direkt olarak Tahiti hariç her yere uçulabilecek.


  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı