Gündem Haberleri

  Yeni Cumhurbaşkanı uzlaşı ile seçilecek

  Hürriyet Haber
  09.07.2007 - 10:25 | Son Güncelleme:

  Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı’nı Meclis’in seçeceğini söyledi. Erdoğan, cumhurbaşkanının yetkilerinin daraltılacağını ve ‘güçlendirilmiş başbakanlık’ sistemine geçileceğini bildirdi. Başbakan, Köşk seçiminde uzlaşma arayacaklarını ve bu kez muhalefet partilerine alternatifli bir liste ile gideceklerini açıkladı

  Başbakan Erdoğan, merakla beklenen konulardaki açıklamasını yaptı. 22 Temmuz seçimlerinin ertesi ve yeni cumhurbaşkanının seçim stratejisi Türkiye’de gündemi değiştirecek gibi... Çünkü Erdoğan, 11’inci Cumhurbaşkanı’nı (Sezer’in halefi) yeni Meclis’in seçeceğini söyledi.

  Erdoğan bu konuda şöyle konuştu: Şu an gerekçeli kararı bekliyoruz. Arkadaşlarım da çalışma yapıyor. Hem Bakanlar Kurulu’nda hem de MYK’da görüşeceğiz. Ama mahkeme kararı bu seçime yansımayacak, ekime kalacak gibi. Görünen o ki yeni cumhurbaşkanını yeni Meclis’imiz seçecek.

  Üstelik Erdoğan bu kez Köşk seçimi için “uzlaşma arayacağım” dedi ve devam etti: Kimse kendi dayatmasını şart koşmasın. Bize, ‘tek bir adayı dayatmasaydın, adaylarla gelseydin’ dediler ya, onu da yaparız. Alternatiflerle gideriz. Anayasa’daki şartlara haiz adaylarla uzlaşı ararız.

  12'nci Cumhurbaşkanı'yla ilgili olarak ise şunları söyledi: Ama bundan sonraki cumhurbaşkanlarını kesinlikle halka seçtireceğiz. Kimin cumhurbaşkanı olacağını bizzat milletimiz sandıkta kendisi seçecek. Yoksa her zaman aynı sıkıntıyı yaşarız. Seçim sürecinde yaşananları gördünüz. ‘367’ şartı ortaya çıktı. Bu sorunların tekrarını önlemek için, yeni yasama dönemimizde bu meseleyi çözeceğiz.

  Erdoğan'ın halkın seçeceği Cumhurbaşkanı'yla ilgili düşünceleri ise şöyle:
  Cumhurbaşkanının yetkilerini daraltacağız. Avusturya ve Finlandiya’da olduğu gibi, gücü daraltılmış bir cumhurbaşkanı olacak. Başbakan’ın gücü artırılacak. Millete hesabı başbakanlar veriyor. Ama her yerden önü kesiliyor. Güçlendirilmiş bir başbakanlık sistemi geliyor.

  CHP İNANDIRICI BULMADI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde uzlaşma arayacaklarına ilişkin sözleri CHP tarafından takiyye olarak değerlendirildi. Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, “Başbakan’ın kafasına taş mı düştü, günaydın mı tünaydın mı demek lazım?” dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde defalarca “uzlaşma aranması” yönünde çağrıda bulunduğunu hatırlatan Anadol “Genel başkanımız o zaman Başbakana ‘uzlaşmaya açık ol’ dedi. Başbakan ise CHP için ‘ellerine verdik çelik çomağı oynuyorlar’ dedi. Şimdi Başbakan’ın sözlerini samimi bulmak mümkün mü? Başbakan Kırmızı başlıklı kızı oynuyor ve takiyye yapıyor” diye konuştu. Anadol, önce uzlaşma kavramı üzerinde anlaşılması gerektiğine dikkat çekerek “iki üç aday çıkaracaklar ve onların üzerinde uzlaşma arayacaklar, Başbakan’ın sözleri bu nedenle inandırıcı ve ciddi değil. Önce uzlaşma kavramını doğru anlaması gerekir” dedi.

  ANAVATAN “İSİM ÜZERİNDE UZLAŞMA SAĞLANMALI”

  Başbakan Erdoğan’ın sözlerine bir tepki de Anavatan Partisi Genel Sekreteri Muharrem Doğan’dan geldi. “Uzlaşmayı zamanında arasalardı, ülke bu kadar gerilmezdi, Cumhurbaşkanı da rahatlıkla seçilirdi” diyen Doğan, Erkan Mumcu’nun 2 yıl önce Başbakan’dan bu konuyla ilgili randevu talebinde bulunduğunu ancak alamadığını kaydetti. Doğan, “Genel başkanımız o zaman kaos çıkar diye uyardı ancak dikkate alınmadı. Şimdi Başbakan kaosu net görmüş olacak ki uzlaşmadan bahsediyor” dedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin uzlaşma ile gerçekleştirilmesinin Meclis’in ve Türkiye’nin önünü açacağını ifade eden Doğan, “Sanırım Başbakan uzlaşmamanın nelere mal olduğunu ve nelere mal olacağını gördü. O günlerde hiçe saydıkları uzlaşmayı yeni dönemde aramaya karar verdi. Çok büyük hata yaptılar, mağduru oynamak için. Ancak artık uzlaşma aramaya mecburlar, başka yol yok” diye konuştu. Doğan, aday isimlerinin diğer partilerin önüne konulmasının da uzlaşma arayışını olumsuz etkileyeceğini belirterek “Bunun yerine tarafsız, herkesin sevgisini kazanacak, laik cumhuriyete yakışan birini önerirlerse uzlaşma sağlanır. Yoksa ben, sen, o şeklinde yine aday ismi dayatılırsa başarılı olamazlar. Başkomutana yakışır bir isim olmazsa yine uzlaşma sağlanamaz” dedi.

  MHP: YENİ CUMHURBAŞKANINI MHP ÇOĞUNLUĞU SEÇECEK

  Başbakan Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır ise Erdoğan’ı ve AKP’yi “mağduru oynamak için cumhurbaşkanlığı seçimini krize dönüştürmek”le suçladı. Şandır, “Başbakan şimdi makul olana geri dönme sinyalleri veriyor. Ancak yeni Cumhurbaşkanı MHP çoğunluğu tarafından uzlaşma ile seçilecek” diye konuştu.

  DP: ERDOĞAN’IN SÖZLERİ SEVİNDİRİCİ

  DP Genel Sekreteri Kamil Turan ise cumhurbaşkanlığı seçiminde, partilerin Meclis çoğunluğu mutlak bir unsur olarak kabul edilmeden, mutabakat aranmasının bir gelenek olmasına rağmen AKP’nin bu geleneği bozduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı'nın seçilememesi ile suçlu arandığını ve AKP’nin mağduru oynadığını ifade eden Turan “cumhurbaşkanlığı seçimi, küçük politikalara alet edildi. Ancak eğer Başbakan, Cumhurbaşkanı'nın mutabakatla seçilmesi gerektiği konusunda ikna olmuşsa buna hepimizin sevinmesi lazım” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı