Gündem Haberleri

  Yeni bir 'kayıp dünya'

  Hürriyet Haber
  14.02.2006 - 16:47 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları, Endonezya'daki bir ormanda daha önce varlığı bilinmeyen onlarca kuş, kelebek, kurbağa ve bitki türüne evsahipliği yapan bir hazine bulmalarının ardından, Karayibler'de ikinci bir “Kayıp Dünya” buldu.

  Karayibler'deki dünyanın üçüncü büyük mercan adası Saba'da iki haftayı aşkın yapılan dalışlarda bilim adamları, şimdiye dek varlığı bilinmeyen bir denizaltı hazinesini gün ışığına çıkardı.

  Amerikan Smithsonian Enstitüsü, Conservation İnternational adlı kuruluş ve Hollanda Antiller hükümetinde bilim adamlarının katılımıyla yapılan araştırmalarda, şimdiye kadar varlığı bilinmeyen 150 yeni tür balık tespit edildi.

  Buluşlarının önemine dikkati çeken bilim adamları, biyoçeşitliliğin bu “sıcak noktasının” petrol tankerlerinin tehdidi altında olduğunu vurguladı.

  Endonezyalı, Amerikalı ve Avustralyalı bilim adamlarından oluşan bir ekip, kısa süre önce, Endonezya'nın Foja dağlarındaki ormanda buldukları yeni türler arasında, kuş türlerinin yanı sıra 20'den fazla yeni kurbağa türü, 4 kelebek türü ve şimdiye kadar görülmemiş palmiyelerin de yer aldığı yeni bitki türleri yer alıyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı