Ege Haberleri

EGE

  "Yeni başkanı yedekler seçmeyecek"

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  06 Ocak 2015 - 01:36Son Güncelleme : 02 Ocak 2015 - 11:23

  CHP İzmir İl Bşakanı Ali Engin'in milletvekili adaylığı düşüncesiyle istifa ettiği koltuğa en geç 15 Ocak'a kadar atama yapılması bekleniyor. Adaylar arasında Salih Özçiftçi ön plana çıkarken, İzmir il yönetiminin, Genel Merkez'in sunacağı ismi, yedek üyeleri çağırmadan 24 kişi ile seçeceği öne sürüldü.


  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ve altı yönetim kurulu üyesinin milletvekili olmabilmek için görevlerinden isitfa etmesinin ardından yeni il başkanı arayışına giren partide İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Mustafa Moroğlu'nun desteğiyle aday olan Salih Özçiftçi'nin adı ön plana çıktı. Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Cihan Türsen de temaslarını Genel Merkez düzeyinde sürdürüyor. Öte yandan adaylık için Yalçın Erdoğan, Utku Gümrükçü, Osman Peri, Orhan Karaoğlu ve Abdullah Aydemir'in de adlarının geçmesi örgütte 'romantik çıkış' olarak değerlendirildi. Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl'ün İzmir'de belediye başkanları ve ilçe başkanlarının görüşlerini aldığı toplantıda "İzmir'e devrimci bir il başkanı atayacağız" dediği ileri sürüldü.
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ile görüşmesi de iyi geçen Salih Özçiftçi'nin adı ön plana çıkarken, Genel Merkez'in parti örgütünde tartışılmayan yeni bir ismi de atayabileceği öğrenildi. En geç 15 Ocak'a kadar atanması beklenen il başkanı, İzmir il yönetimi tarafından seçilecek. Genel Merkez'in önereceği ismi, 24 il yönetim kurulu üyesinin onaylayacağı, altı yedek üyenin toplantıya çağrılmayacağı ileri sürüldü. Yedek üyelerin Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Cevat Durak ve eski Parti Meclisi Üyesi Levent Eyipişiren'e yakın isimler olmasının oylamada sıkıntı yaratacağı gerekçesiyle bu kararın alındığı öğrenildi. Atanacak il başkanı "Ben bu yönetimle çalışmak istemiyorum" derse Genel Merkez yönetimin istifasını isteyecek ve yeni il başkanı kendi yönetimini hazırlayacak. Kongreyle göreve gelen il yönetimi "Biz istifa etmeyiz" diye direnirse Genel Merkez görevden alacak ve 45 gün içinde olağanüstü kongre yapılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı