ANKARA HABERLERİ

Yeni başkan kim olacak?

Murat YILMAZ
29.10.2017 - 16:16Son Güncelleme :

23.5 yıllık belediye başkanlığından önceki gün istifa eden Melih Gökçek’in ardından başkanlığa Meclis Başkanvekili Ali İhsan Ölmez vekâlet etmeye başladı. Belediye Meclisi, Vali Ercan Topaca’nın çağrısıyla 10 gün içinde yeni başkanı seçecek. Ankaralıların merak ettiği soru ise, yeni başkanın kim olacağı.

Murat YILMAZ

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Melih Gökçek’in ardından yeni başkanın belirlenmesi ile ilgili süreç de başladı. İstifadan sonra yeni başkanın nasıl seçileceğini, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 44 ve 45’inci maddeleri düzenliyor. İlgili kanuna göre belediye başkanlığının boşalması nedeniyle Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 10 gün içinde toplantı yaparak yeni başkanı belirlemesini isteyecek. Yeni başkan seçilinceye kadar, başkanlık görevini, Meclis Birinci Başkanvekili olan Ali İhsan Ölmez yürütecek. 

MHP’DE ADAY TOPLANTISI

Süreçte her parti meclis üyeleri arasından, kendi başkan adayını belirleyecek. CHP aday çıkarmayacağını geçtiğimiz günlerde açıklarken MHP’nin ise genel merkez ve il başkanlığıyla yapılan istişarelerden sonra karar vereceği öğrenildi. Ankara Valisi’nin çağrısının ardından 10 günü geçmemek şartıyla  Ali İhsan Ölmez başkanlığında toplanan Meclis’te, üyeler arasından ve gizli oyla yeni başkan seçilecek. 

YENİ BAŞKAN BÖYLE SEÇİLECEK

Yeni başkanın belirlenmesinde ilk 2 oylamada üye tam sayısının üçte 2 çoğunluğu, üçüncü oylamada da üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı seçilecek. Oyların eşitliği durumunda ise kura çekilecek. Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresiyle sınırlı olacak.

140 MECLİS ÜYESİ VAR

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 4 partiden toplamda 140 üye yer alıyor. Meclis üyelerinin sandalye dağılımı şöyle: 

AK Parti 100 (Melih Gökçek ile birlikte)

CHP: 21

MHP: 15

Bağımsız: 3

BBP: 1

İSMİ GEÇEN 4 BAŞKAN

Melih Gökçek’in ardından Ankara’da yeni belediye başkanının kim olacağı sorusu da büyük merak konusu. Yeni dönemde başkanlık için kulislerde Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’in ismi geçiyor. Her ayın ikinci haftasında toplanan Büyükşehir Meclisi, kasım ayı olağan toplantısına ise 8 Kasım’da başlayacak. Meclis, kasımda 20 gün boyunca bütçe görüşmelerine devam edecek. Seçilecek yeni başkanın ilk icraatlarından birisi de Büyükşehir, EGO ve ASKİ’nin 2018 bütçesi olacak.

İSTİFADAN SONRA İLK TWEET’LER

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan önceki gün istifa eden Melih Gökçek, istifa sonrası aktif olarak kullandığı Twitter hesabından ilk tweet’lerini de dün paylaştı. “İşte istifa konuşmam” tweet’iyle istifa açıklamasının videosunu paylaşan Gökçek, ikinci paylaşımında ise ise “28 Ekim 2017 tarihiyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı bıraktım. Twit aleminin bilgisine” yazdı.

Yeni başkan kim olacak

Yeni başkan seçilinceye kadar, başkanlık görevini yürütecek olan Meclis Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez, Melih Gökçek’in istifa konuşması sırasında göz yaşlarını tutamamıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yeni başkan kim olacak? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2017 tarihinde saat 16 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yeni başkan kim olacak? haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Mayıs 2018, Cuma
 • İmsak
  04:01
 • Guneş
  05:39
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:23
Sayfa Başı