Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni araç muayene istasyonları açılacak

  A.A.
  11 Temmuz 2007 - 16:59Son Güncelleme : 11 Temmuz 2007 - 16:59

  Türkiye'de 18 ayda 227 adet yeni araç muayene istasyonu açılacağı bildirildi.

  Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Danıştay'ın onay kararını açıklaması ile birlikte yeni araç muayene istasyonlarının yapım ve işletimi ile ilgili yetki devri için geri sayımın başladığı belirtildi.

  Özelleştirme ihalesini kazanan Doğuş-Akfen-TÜV SÜD konsorsiyumu tarafından kurulan Tüvturk'un, yetki devri ile birlikte araç muayene istasyonlarının 20 yıllığına yeni işleticisi olacağı, imtiyaz sözleşmesinin imzalanması ile birlikte ihale bedeli olan 552,2 milyon doların peşin ödeneceği kaydedildi.

  18 ay içinde 189'u sabit 38'i de gezici olmak üzere en az 227 adet AB standartlarında yeni muayene istasyonunun işletime açılacağı bildirilen açıklamada, Tüvturk'un, Türkiye çapında ilk yılın sonunda bin 500, sonraki dönemlerde ise artarak devam eden sayıda daha fazla kişiye iş imkanı yaratarak sektörde önemli bir istihdam sağlayacağı vurgulandı.
  Tüvturk'un faaliyete geçmesi ile birlikte, araç muayene oranlarının 20 yıl içinde AB standartlarına yükselmesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, “İş ortaklığı modeli ile yapılandırılacak olan sistemin, tüm Türkiye'de faaliyete geçmesi ise 18 aylık bir süreç sonrasında gerçekleşecek. Bu süreç tamamlanıncaya kadar olan dönemde ise Karayolları Genel Müdürlüğü mevcut muayene istasyonları ile hizmet vermeye devam ediyor olacak” denildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı