Ege Haberleri

EGE

  "Yeni apartmanı boşaltın" krizi

  Tufan HAMARAT, (DHA)
  07 Ağustos 2014 - 01:01Son Güncelleme : 06 Ağustos 2014 - 17:37

  GÜMÜŞPALA 7002 Sokak’taki Bayrak ve 1660 Sokak’taki Ayla Hanım apartmanlarının hemen alt kısımdaki arazide, iddiaya göre bir süre önce kazı yapıldı.

  Kazının ardından bölgede inceleme yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, toprak kayması tehlikesine karşı iki apartmanın boşaltılmasına karar verip Bayraklı Belediyesi'ne bildirdi. Belediye yetkilileri de kararı apartman sakinlerine duyurdu. Ancak, iki apartmanda yaşayanlar evlerini boşaltmama kararı aldı.

  Zorla çıkaramazlar
  Karara tepki gösteren bilgisayar programcısı Özge Çarmıkçıoğlu, "Apartmanımız yeni ve ruhsatını yeni aldık. Alt kısmımızda, bir müteahhit izinsiz kazı yaptı, toprak kaydı. Belediye de, evleri boşaltmamızı istedi. Yasalara göre, bize maddi yardım yapmadan ve yer göstermeden evden çıkaramazlar. Ama zorla çıkarmak istiyorlar. Jeoloji Mühendisleri Odası burada inceleme yaptı ve binalarımızda hasar olmadığını belirledi. Mağdur edenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

  Önlem başvurusu
  Bayrak Apartmanı'nda yaşayanların avukatı Enis Dinçeroğlu da, "İzinsiz kazı yapılıyor ve evinizin altı oyuluyor. Belediye haberdar değil. Sonra yepyeni ruhsatlı bina, risk gerekçesiyle boşaltılmak isteniyor. Raporlara göre, şu safhada tehlike bulunmadığı, ancak önlem için istinat duvarı gerektiği söyleniyor. Ben de gerekli önlemlerin alınması için belediyeye dilekçe verdim" diye konuştu.
  Belediye görevlileri, apartman sakinleri evlerini boşaltmayacaklarını bildirince, tutanak düzenleyip ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı