İZMİR HABERLERİ

Yeni anne-baba olacaklara bilimsel öneriler

DHA
24.04.2016 - 13:39Son Güncelleme :

Yeni anne-baba olacaklara bilimsel öneriler

DHA

YAŞAR Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, ilk kez anne ve baba olacakların heyecan, korku, kaygı gibi pek çok karmaşık duyguyu aynı anda yaşayabileceğine dikkat çekerek, ideal çocuk yetiştirme stilini anlattı. Bebeklerin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarına gecikmeden, tutarlı bir biçimde yanıt vermek gerektiğini belirten Jagtap, "En ideal çocuk yetiştirme stili, kuralları çocuğun anlayacağı bir dilde anlatmak ve her koşulda çocuğa sevgi sunulan bir aile ortamı yaratmak" dedi.
Bebeklikten itibaren en önemli psikolojik ihtiyacın anne, baba ve bakıcıya koşulsuz güven duyabilmek olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Jagtap, bebeklerin ihtiyaçlarının nasıl karşılanması gerektiği hakkında bilgi verdi. Jagtap, "Pek çok bilimsel çalışma bebekliğin ilk yılında anne, baba ve bakıcıyla kurulacak güvenli bağlanmanın hem çocukluk hem yetişkinlik dönemindeki ilişkiler ve sosyal beceriler üzerinde önemli bir rol oynadığını ileri sürer. Bu aslında basitçe şöyle anlatılabilir; bebeğiniz her ağladığında onun yanına gidin, ihtiyaçlarını giderin. İhtiyacı bazen sarılmak, ninni dinlemek, sesinizi duymak, öpülüp okşanmak veya oynamaktır. Bunlar da karnının doyması, altının temizlenmesi gibi bebeğin temel ve çok önemli ihtiyaçlarıdır" dedi.
BAĞIMSIZLIK ZAMANI
İkinci yıl ön plana çıkan ihtiyacın 'özerklik' olduğunu belirten Elif Durgel Jagtap, "Özerklik, çocuğun etrafını ve kendini keşfetme, kendi başına bir işi yerine getirme çabalarıdır. Becerilerini, neler yapıp neler yapamayacağını tanımak ve artık güvendiği anne ve babasından biraz bağımsızlaşmak ister. Bu noktada çocuğa kendi başına karar verme, iş yapma, keşif yapma fırsatı tanınmalıdır. Çocuğa sunulan güvenli ortam içinde çocuğun bu özerklik kazanma amaçlı keşiflerine destek vermek ve eğer işi başaramayacak gibiyse yardım etmek, başaramazsa fazla eleştirmemek gerekir" diye konuştu.
HER ŞEYİ ANLATIN
Bebeğin beyninin mümkün olduğunca çok ve farklı şekillerde uyarılması gerektiğini belirten Jagtap, "Bebeğinizi farklı mekanlara götürüp, çarşıya pazara çıkartabilirsiniz. Onunla konuşmak, parkta sadece sessizce yürümek yerine etrafınızdaki kuşları, ağaçları, yoldan geçen arabaları anlatıp gösterebilirsiniz. Ayrıca duyusal oyunlar da çocukların bilişsel gelişimlerini destekleyicidir. Bunun illa ki organize edilmiş bir aktivite, oyun seansı şeklinde olması gerekmez. Bebeğinizin dokunma, tat alma, duyma gibi duyularını ayrı ayrı ya da bir arada çalıştırabileceği ortamlar günlük hayatın içinde zaten yaşanır. Bu durumlarda çocuğun nesneleri elleyip oynamasına fırsat tanımanız yeterli. Öte yandan çocuğunuza daha doğduğu andan itibaren her şeyi anlatın. Her konuda çocuğunuzun sizi anlayacağına, 2 aylık bebek de olsa söylediklerinizden bir anlam çıkaracağını bilin" dedi.
KURALLARA HERKES UYMALI
Her evde herkesin uyması gereken kuralların olması gerektiğini vurgulayan Öğretim Üyesi Jagtap şunları söyledi:
"Tüm aile bireylerinin ihtiyaçları doğrultusunda kurallar olmalı. Bu kurallar çocuğa açıklanmalı, gerekirse tekrar tekrar hatırlatılmalı. Çocuğun her istediğini yapabildiği, her alanda sınırsız iznin verildiği aile ortamları çocukları mutlu ediyor gibi görünse de uzun dönemde onların sosyal ve akademik becerileri için olumsuz sonuçlar doğurur. Bu tarz bir ortamda yetişen çocuk okul gibi yerlerde uyum sorunu yaşar. En ideal çocuk yetiştirme stili kuralların olduğu, kuralların çocuğun anlayacağı şekilde anlatıldığı, açıklamaların yapıldığı ve her koşulda çocuğa sevgi sunulan bir aile ortamı yaratmaktır."

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Yeni anne-baba olacaklara bilimsel öneriler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Nisan 2016 tarihinde saat 13 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yeni anne-baba olacaklara bilimsel öneriler haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı