Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Yeni alkol yasası Efe'yi bozmadı

28 Mayıs 2013 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mayıs 2013 - 15:30

Meclis'ten alkollü içeceklerin satışına yönelik gelen kısıtlamalar Türkiye'nin önemli alkollü içecek firmaları arasında yer alan Efe Alkollü İçecekler'i rahatsız etmedi. Mey İçki'nin sahibi Diaego'nun 'hayal kırıklığı yaşıyoruz' açıklamasının tersine Efe İçecek yetkilileri yeni durumun kendilerini olumsuz etkilemeyeceğini savundu.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan  Efe Alkollü İçecekler CEO'su Egemen Demirtaş, "Reklam ve tanıtıma ilişkin yeni düzenlemelerin faaliyetlerimizi önemli ölçüde olumsuz etkileyecek nitelikte olmadığını görüyoruz" ifadesini kullandı. Demirtaş, şöyle devam etti:

"Yapılan düzenlemelerin alkolün kullanımını yasaklamaya yönelik olduğu görüşünü paylaşmıyor ve yatırımcılarımızın da böyle bir düşünceye kapılmasını istemiyoruz. Pek çok ülkede, özellikle AB’de benzer, hatta daha sert düzenlemelerin olduğunu ve ilgili sektörlerin faaliyetlerinin sağlıklı bir biçimde devam ettiğini görüyoruz."

Açıklamasında Diaego'ya yönelik eleştirilerde de bulunan Demirtaş, "Türkiye’de rakı piyasasında hakim durumda bulunan şirketin, kendilerine hükümet tarafından verilmiş olduğunu iddia ettikleri söz ve teminatların tutulmadığı yönündeki açıklamalarını haksız ve yanlış buluyoruz. Bu açıklamaların dünyada Türkiye alkollü içecekler sektörünün istikrarsız düzenlemelere maruz kaldığı algısını yaratmasından ve yatırım ortamını kötülemesinden endişe ediyor, haklı ve doğru bulmuyoruz" dedi.

Yeni alkol yasası Efeyi bozmadı BÜFEDE YASAK MEYHANEDE SERBEST

DÜNYADA İÇKİ YASAKLARI NASIL UYGULANIYOR?

DIAEGO NE DEMİŞTİ?

Mey İçki'yi 2011 yılında 2.1 milyar dolara alarak Türkiye pazarına giren İngiliz içki devi Diaego, daha önce yaptığı açıklamada yeni durumdan hayal kırıklığı yaşadıklarını duyurmuştu.

Açıklamada, "Mey İçki’yi 2011’de satın alırken yalnızca güçlü alkollü içki markaları olan bir şirkete değil, aynı zamanda yabancı yatırımları teşvik eden ve istikrarlı düzenleyici mevzuatı olduğunu öne süren bir ülkeye yatırım yaptık. Tasarının bu şekilde hızla yasalaşması bizim için sürpriz ve hayal kırıklığı oldu" ifadeleri kullanılmıştı.

 MECLİS'TE GECE YARISI BOMBASI, İŞTE YENİ YASAKLAR


 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 73 Yorum }
 • vedat ak 28.5.2013 00:56:39
  şu alkol için harcanan cabanın binde biri korunma isteyen kadınlarımıza harcansaydı bugun belki yüzlerce kadınızmı sokak ortasında delik deşik bıcaklanmamış ve hayatta olurdu... aaaaaaaaaa ama doğruu alkol her kötülüğün babası.. kadın ölmesi ise kader dimi?? pardon pardon
 • kerem can 28.5.2013 00:34:06
  tüh.. efe'nin yas üzümünü severdim ama bu yagciliga benim evde o da bitti.artik yandaslarina satar..
 • Ahmet İban 27.5.2013 23:54:55
  ALKOL KULLANMAYINCA NAMUSLU DÜRÜSTMÜ OLUNUYOR? BİR TEK İÇMİYORLAR AMA NELERE ŞAHİT OLUNUYOR NELERE..
 • Basefe Efe 27.5.2013 23:29:22
  Evlere 22 den sonra raki servisi baslarsa yandik: Pizzacilar birligi.
 • Haluk Siha 27.5.2013 22:56:41
  Gece vakti uyku tutmuyor bazen. Sıkıntılar, dertler akla geliyor. Televizyonun karşısında iki kadeh içeyim, uyku getirir deyip marketten içki alıyorum. Bundan kim, nasıl bir zarar görmüş de bu özgürlüğüm elimden alındı?
 • Rakı sever 27.5.2013 21:11:37
  Bu içki satış yasağı gece cirosunun çoğunu içki satışından sağlayan Tekel bayilerini bitirir. İçki içen gerekiyorsa içkisini önceden alacaktır. Benim gibi tüm içeceklerini yurt dışından getirenlere zaten etki yapmaz. Bu vergilerl yüzünden Yunan adası yolculuğu birinci şişede amorti ediliyor.
Sayfa Başı
HaberlergjogvAğvasapancakandırasonbaharistanbulda sonbaharsonbaharda istanbul