Gündem Haberleri

  Yeni adı Maria vaftizi denizde

  Yorgo KIRBAKİ-Uğur ERGAN-Şehriban OĞHAN
  24.09.2005 - 00:56 | Son Güncelleme:

  Din değiştirip Hıristiyan olmaya karar veren Tuğçe Kazaz, sırrını Hürriyet’e açıkladı. Bugün Yunanlı sevgilisi Yorgos Seitaridis ile Atina’dan 90 kilometre mesafedeki Porto Yermeno sahil kasabındaki Ayios Nikolaos adlı küçük kilisedeki törenle evlenecek olan Tuğçe Kazaz ‘8 Eylül’de vaftiz oldum ve artık bir Hıristiyan Ortodoksum. Adım Maria Kazaz Seitaridis’ dedi.

  DENİZDE VAFTİZ OLDU

  Düğünü için son hazırlıklarını yaparken telefon görüşmesi yaptığımız Tuğçe Kazaz ‘Tüm dinler sevgiyi öğretir. Ben Yorgos’u çok seviyorum’ diye konuştu.

  Kazaz, kocası ile balayına çıkmayı düşünmediklerini, düğünden sonra Pire semtindeki evlerine yerleşeceklerini belirtti. Gelin saçını ve makyajını ise bizzat kendisinin yapacağını söyledi.

  Bizi bugünkü düğününe davet eden Tuğçe yeni adıyla Maria Kazaz Seitaridis’e teşekkür ederek, Porto Yermeno’ya gidiyoruz. Denize sıfır Ayios Nikolaos kilisesi en fazla 20 kişi alıyor. Kilise papazı Peder Prodoromos yerinde yok. Peder Prodromos’a cep telefonundan ulaşıyoruz.

  Peder Prodoromos ‘Düğün ayinini, ya ben ya da bölgemizin diğer papazı Peder İoakim yönetecek. Tuğçe’yi ben vaftiz ettim. Sade bir törendi, sadece damadın ailesinden birkaç kişi vardı. Deniz kenarında olan kiliselerde adettir. Vaftiz olacak kişi kazana değil denize girer. Tuğçe de denize girip vaftiz oldu ve Maria adını aldı’ dedi.

  M. Nuri Yılmaz: Müslüman olan Hıristiyanlar da var

  MANKEN Tuğçe Kazaz’ın bugün evleneceği Yunanlı oyuncu Yorgos Seitaridis için din değiştirip Ortodoks olduğunu açıklaması, din çevrelerinde yankı buldu. Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’ın değerlendirmesi de şöyle oldu: ‘Din değiştirmek kişilerin özgür iradesine bağlıdır. Evliliklerden dolayı da din değiştirmeler oluyor. Bu kişiler, dinler hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadıkları için din değiştiriyorlar. Nüfus kağıdında Müslümandır yazmakla iş bitmiyor. Dini bilmesi lazım. En mükemmel din İslam’dır. En son din odur. Tüm dünyada bazı bilim adımları bile dinler arasında kıyaslama yaparak İslam’ı seçiyorlar. Evlilik nedeniyle Müslüman olan Hıristiyanlar da var. Ancak bunların ne kadar samimi oldukları belli değil. Kuran’a bakarsanız, İslam’dan başka din seçenlerin yaptıkları iş makbul değildir yönünde ayetler var. Cennete mi, cehenneme mi gider o konuya girmek istemiyorum.’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı