Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

‘‘Yengen olur’’

Doğan ULUÇ

Amerika'da çapkınlığın dillendirilmesi dahi farklı. Güzelliğiyle ün yapmış, erkeklerin düşlerini süsleyen dilberler geçerken ‘‘Yengen olur’’ diye ucuz zampara böbürlenme raconu burada kadınların tekelinde.

Uçkuruna sahip olamayan Başkan Bill Clinton'ın yedi yıl önce oral seks teklif ettiği Paula Jones'la mahkemelik olmasını takiben evlilik dışı cinsel ilişkiler zinciri, aşk kaçamaklarını afişe etme yarışına giren kadınlar yüzünden giderek uzamaya başladı.

Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky'nin ses bandına alınan itiraflarında ABD Başkanı'yla bir yılı aşkın seks buluşmaları Clinton'ın valilik ve başkanlık süresince kurduğu haremi kamuoyu önüne serdi. Paula Jones'dan önce Arkansas Valiliği sırasında Clinton'la 12 yıl seviştiği nihayet doğrulanan Gennifer Flowers'la birlikte iki eski Arkansas Güzeli Lencola Sullivan ve Sally Perdue, Amerika Güzeli Elizabeth Ward, sosyete kadını Dolly Kyle Browning, Beyaz Saray sekreteri Kathleen Willey, ABD Başkanı'nın yatağından geçenlerden bir tutam. Gömlek gibi sevgili değiştiren Bill Clinton'ın yattığı kadınlar arasında, sus payı olarak kocasını İsviçre'ye büyükelçi gönderdiği Sheila Davis Lawrence da var.

Dünya lideri ülkenin başkanlığını en fazla işgal eden seks skandalı zincirinin nereye uzanacağını kestirmek kolay değil. Kimisinin başkanla seks maceralarını açıklayıp şöhret, ilişkiyi kitaba dökerek servet yapma, kimisinin muhalefet partisinin politik acendaları doğrultusunda ilişkilerini günışığına çıkarması Başkan'ın çapkınlıkları denilerek örtbas edileceğe benzemiyor.

‘‘Bu kadınların çoğu Başkan'la yattım diye övünerek şöhret olmak istiyorlar’’ diyen Amerikalılar kızı yaşındaki Monica'nın itiraflarını takiben Clinton'a güvenlerini kaybettiler.

Oysa üçüncü kez başkanlığa aday olmayacak Clinton için bu durum fazlaca önemli değil. Önemli olan on gün önce Paula Jones'un avukatları önünde verdiği yeminli ifadede ‘‘Eşiniz dışında kadınlarla cinsi ilişkiye girdiniz mi?’’ sorusuna ‘‘Hayır’’ yanıtı vermesi. 24 yaşındaki stajyer Monica'nın Beyaz Saray'daki çalışma odasında oral seks yaptıklarını açıklamasıyla Clinton'ın yalan söyleyerek yasaları çiğnediği ortaya çıkıyor.

Clinton'ların Whitewater yolsuzluk davasını 3 yıldır sürdüren Özel Savcı Ken Starr ayrıca seks düşkünü ABD Başkanı ile bir yakın danışmanının Monica'ya ‘‘İlişkiyi inkar et’’ teşvikinin adaleti engelleme suçu kapsamına girdiğini bildiriyor.

Amerika tarihinde yeminli ifadesi alınan ilk başkan olan Clinton şimdi ‘görevinden azledilme’ tehlikesiyle karşı karşıya. Eski başdanışmanı Rum asıllı George Stephanopoulos dahi eski patronu aleyhinde TV'de ‘‘İddialar doğruysa azledilir’’ diye beyanat veriyor.

Clinton'ın dizi çapkınlığının insanı ipe götürecek suç olmadığı muhakkak. Fransa'da devlet başkanlarının, İngiltere'de bakan ve milletvekillerinin evlilik dışı ilişkilerine kulak asan yok. Türkiye'de tabancayla mecliste yaralanan kadın sekreter olayı dahi süratle kapatıldı. Ama Washington'da başkan sarayını krize sokan seks kaçamakları Amerika'nın bir hukuk devleti olduğunu bir kez daha gözönüne serdi.

Amerikan sistemi devlet adamlarının yolsuzluk, nüfuz suistimali, rüşvet, yalan beyan, yasaları çiğnenmesini kesin affetmiyor. Yıllardır düzineyi aşkın kadının Clinton'la yattıklarını açıklaması kısaca geçiştirilirken son bir haftadır yazılı ve görüntülü basında ABD Başkanı'nın seks yaşamı baş haber olarak sunuluyor.

Tek nedeni Başkan'ın yalan yere yemin etmesi ve yasa işlevlerini engellemesi. Beş yıllık başkanlığında 300 milyar dolarlık bütçe açığını büyük ölçüde kapatan, işsizliği yüzde beşe indiren, ülke ekonomisini son 50 yılın en refah düzeyine getiren Bill Clinton, aşk kaçamakları gibi basit bir konuda dahi olsa yalan yere yemin ettiğinde Amerikan sistemi merhamet göstermiyor.

Yerkürenin en güçlü adamı şimdi görevinden azledilmesi korkusu içinde. Yasaları umursamayanlar için ibret alınacak bir ders bu.

X