« Hürriyet.com.tr

Yengeçlerin aşk dansı

Hürriyet Haber
X

Batı Pasifik'teki Kiribati mercan adasında, bugünlerde ilginç bir doğa olayı yaşanıyor. ‘‘Aşk mevsimi’’ni açan adanın dev kırmızı yengeçleri, benzersiz görünümlere neden oluyorlar. Güney yarıküreyi kucaklayan güneşli günlerin sona ermesiyle birlikte kırmızı yengeçler, Kribati kıyılarına koştular ve eşleriyle buluştular. Adanın her yeri, kısa sürede bir yengeç istilasına uğradı. Yollar, ormanlar, kırmızı yengeçlerden geçilmez oldu.

Christmas Adası diye de bilinen ve 388 kilometrekarelik yüzölçümüyle yeryüzünün en büyük mercan adası olan Kiribati'de her yıl olduğu gibi yengeçler yine aşk sarhoşu...

Turistlerin bayıldığı bu manzarıyı, yaklaşık 120 milyon kırmızı yengeç (gecarcoidea natalis) meydana getiriyor. Yağmurların başlamasının ardından yuvalarından, gizlendikleri deliklerden fırlayan yengeçler, ada sahilindeki aşk partisine katılıyorlar. Çiftleşme dönemi altı hafta süren bu güzel yaratıklar, okyanusa yumurtalarını bırakıyor ve yönlerini seçmedeki müthiş yetenekleriyle, asla şaşırmadan sessiz sedasız yeniden yuvalarına dönüyorlar.

Ortalama yaşam süreleri 30 yıl olan kırmızı yengeçler, hayli bu aşk partisi için yol katediyor. Ancak Kribati'nin cennet kıyılarındaki yerleşimler ve fosfat madenciliği, yengeçlerin beslenme alanlarını katlediyor. Büyük zarar gören çevreden şimdiye kadar hiç etkilenmeyen tür ise küçük bir köpekten farksız farksız olan, 80 kg ağırlığındaki ‘‘haydut yengeç’’...

Doğa korumacıların belirttiğine göre madencilik ve insani faaliyetler nedeniyle beslenme kaynakları yok olan yengeçler, besin bulmak için orman tabanını yağmalıyor ve yağmur ormanlarına zarar veriyorlar. Yengeçlerin en büyük düşmanı ise otomobiller. Her yıl yengeçlerin yüzde 15'i otomobil altında can veriyor.Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
221 yıldır kazılıyor ama dibine bir türlü ulaşılamıyor!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en iyi yolu: Transfagarasan
KışKış
Kış tatili yapacağınız en güzel 10 kayak merkezi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyada var olduğuna inanması güç 7 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Everest'in koruyucuları Şerpalar! Kazançları dudak uçuklatıyor...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bir tek masası var, zenginler sıraya giriyor!