"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Yengeç burçlarına özgü diyet ve spor programı

Yengeç öncü nitelikte yani eyleme yatkın bir burç olmasına karşın yine de metabolizma hızı çok yüksek değildir.

Mide hassasiyeti çok yoğun olan Yengeç bireyleri, aynı zamanda çok çabuk endişelenen, panik yapan bir karaktere sahiptir.
Duygusal gelgitler ve ruh halindeki dalgalanmalar, direkt olarak midede etkisini gösterir.
Sonucunda her mide yanmasında ya da başka bir deyişle asidenin yükselmesi halinde, Yengeç kendini mutfakta ya da buzdolabının karşısında bulur. Ay fazlarından etkilenen Yengeç’in ruh halleri de değişkendir. Özellikle dolunayda stres seviyesi yükselen Yengeç’in B vitaminlerini eksik etmemesi, ruh sağlığı açısından faydalı olacaktır.
Diğer burçlara göre duygusal olarak daha zayıf ve hassas olan Yengeç, fiziksel eylemlerini bile duygusal seviyede değerlendirir. Dolayısıyla herhangi bir sportif faaliyetin, ona kendini iyi hissettirmesi gereklidir.
Su elementi bir burç olan Yengeç bireyleri, özellikle su sporlarını ya da su kenarındaki faaliyetleri severler. Katı fitness programları Yengeç’in zayıf bünyesinde stres yaratacağı için dikkat etmek gerekir. Bunun yerine ritmik hareketleri gerektiren, istikrarlı teknikler Yengeç için çok daha uygun olacaktır.
Yengeç Zodyak’ın aşçı arketipidir. Yemek pişirmeyi çok sever ve gerçekten de bu konuda ustadır. Ancak pişirdiği yemekleri ilk önce kendisi denediği için bir Yengeç’in kilo almamak gibi lüksü yoktur. Dolayısıyla yapılan yemeklerin daha düşük kalorili, az yağlı seçimler olması Yengeç’in de bu dezavantajını, yemek yapma zevkini koruyarak, ortadan kaldırmasına yardımcı olacaktır. Özellikle dişi Yengeç’in günlük tuz tüketimini ciddi şekilde kontrol altına alması gerekir. Zaten su tutmaya çok müsait olan vücut yapısı, alınan tuzda biraz fazlaya kaçıldığında ciddi problemler yaratabilir.
Özellikle hanımlar menstrüasyon öncesi belirtilerden sıkça şikayet etmeye başlayabilir. Yemek alışkanlıkları çok çabuk düzensizleşebilen Yengeç’in zaman zaman bu alanda profesyonel yardıma ihtiyacı da olabilir. Thalassoterapi, yani su tedavisi Yengeç için en uygun alternatif tekniktir. Ancak her ortama ve keseye uygun olmayan bu yöntemin yerini, hidro masaj aletleri, çamur banyoları, killi sabunlar da tutabilir. Lenfatik drenajı sağlamak için, yapılacak özel masajlar da Yengeç burcunun ödeme eğilimli yapısını düzene sokmakta yardımcı olacaktır. Özellikle hamam sefaları Yengeç için son derece uygundur.

Yarın: Aslan burçlarına özgü diyet ve spor programı
X
YAZARIN DİĞER YAZILARI