Gündem Haberleri

  Yeminiyle gömülecek

  Ömer BİLGE - LEFKOŞA
  16.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ailenin, Bakanlar Kurulu’nun, devlet yetkililerinin, dava ve silah arkadaşlarının ortak isteğiyle liderliğini yaptığı Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) başkent Lefkoşa’daki anıtının içinde bulunduğu Cumhuriyet Parkı’na defnedilecek.

  1957’de Rum EOKA örgütüne karşı kurulan TMT’nin liderliğini, Türkiye’deki Özel Harp Dairesi’nden gönderilen “Bozkurt” kod adlı Albay Rıza Vuruşkan’la yürüten “Toros” kod adlı Denktaş, ettiği ‘gizlilik yeminini” de TMT anıtının altına götürecek. Denktaş, TMT ile ilgili, “Yeraltı örgütlerinin tarihi yazılmaz. Silah ve Kuran üzerine ettiğim gizlilik yemin mezarıma benimle birlikte gidecek” diyordu.

  KIBRISLI TÜRKLERİN DAVASINA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

  İŞTE FOTOĞRAFLARLA DENKTAŞ / WEB TV

  Cenaze için prova

  DENKTAŞ'IN MEZAR YERİ BELLİ OLDU / WEB TV

  KIBRIS davasının efsane ismi Rauf Denktaş bugün başlayacak ve iki gün sürecek cenaze töreniyle toprağa verilecek. Top arabası ile yapılacak törenlerin provası dün yapıldı. Denktaş’ın naaşı bu sabah Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden alınacak ve kortej halinde Lefkoşa merkezindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na götürülecek. Burada askerlerin 24 saat nöbetinin ardından yarın ikinci tören başlayacak. Tören geçişinin ardından cenaze namazının kılınacağı Selimiye Camii’ne götürülecek. Ardından yine top arabasıyla kent içinde bir süre ilerledikten sonra ebedi ikâmetgahı, TMT Anıtı’nın bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nda defnedilecek. Denktaş’a yapılacak anıt mezar için ise yarışma düzenlenecek.

  İŞTE CUMHURBAŞKANI EROĞLU'NUN O AÇIKLAMALARI / WEB TV

  DENKTAŞ'IN OĞLUNDAN İLK AÇIKLAMA / WEB TV

  EN SON DOKTORLARINI ZİYARET EDERKEN GÖRÜNTÜLENDİ / WEB TV 

  KKTC BAŞBAKANI'NIN AÇIKLAMALARI / WEB TV 

  RAUF DENKTAŞ HAYALLERİNİ BÖYLE ANLATMIŞTI / WEB TV

  DENKTAŞ HAYATINI KAYBETTİ / WEB TV 

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı