ANKARA HABERLERİ

Yemeniler Altınköy’de Dile Geldi

IHA
21.09.2015 - 18:46Son Güncelleme :
IHA

Osmanlı Devleti’nin kurulduğu yıllara dayanan fatih yemenileri ve çarıklar Altınköy’de tanıtıldı.
Altınköy Açık Hava Müzesi ile köy hayatını şehre taşıyan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yok olmaya yüz tutan sanatların canlanmasına da katkı sağlıyor. Başkan Tiryaki, Altınköy’e taşıdığı sanatlarla bir yandan kültürel yozlaşmanın önüne geçerken, bir yandan da çocukların tarihine yabancı kalmamasını sağlıyor. Altınköy Açık Hava Müzesi yaz etkinlikleri kapsamında sıra fatih yemenisi ve çarığa geldi. Osmanlı Devleti’nin kurulduğu yıllara dayanan fatih yemenileri ve çarıklar Altınköy’de tanıtıldı.
30 yıldır fatih yemenisi ve çarıkla uğraşan Kamil Kuyukazan, Osmanlı Devleti kurulduğundan beri bu ayakkabıların var olduğunu hatırlatarak, yemenilerin ve çarıkların kişisel birçok mesaj ilettiğini söyledi. Eskiden ağaç köklerinden sarı, kırmızı, siyah, yeşil ve turuncu olarak 5 renk elde edildiğini belirten Kamil usta, bu renklerin ayrı ayrı anlamları olduğunu dile getirdi. Kamil usta, sarı renk yemeni ve çarığın bekâr kızlar tarafından giyildiğini ifade ederek, “Kırmızı olanları evli insanlar giyermiş, siyahı ise yaşlılar kullanırmış. Evin çapkın ve yaramaz çocukları da turuncuyu tercih edermiş” dedi.
“BURADA FABRİKASYON HİÇBİR ŞEY YOK"
Başkan Veysel Tiryaki’nin Altınköy’ü hayata geçirerek büyük bir yerel idarecilik başarısı gösterdiğini vurgulayan Kamil usta, köy hayatını şehre taşımanın çok zor bir iş olduğunu kaydetti. Kamil usta sözlerini şöyle tamamladı:
“Altınköy’e geniş bir açıdan bakmak lazım. Bunu sadece Altındağlı vatandaşlarla sınırlandıramayız. Ankaralılar, Türkiye’nin dört bir tarafındakiler, hatta turistler bile bu oksijeni, bol havayı solumaya geliyor. Büyük şehirlerde bu tür projelere rastlamak artık çok zor. Her yer alışveriş merkezi, her yer beton. Ama Altınköy, hem ilçeye hem de şehre nefes aldırıyor. Burada her şeyin doğalı var. Yiyeceklerin, içeceklerin, giyeceklerin. Hiçbir şeyin içine makine girmiyor. Girse fabrikasyon olur. Böyle çok daha iyi.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yemeniler Altınköy’de Dile Geldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 18 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yemeniler Altınköy’de Dile Geldi haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı