Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yemen'den İran'a büyük tepki

  Hürriyet Planet
  31.07.2012 - 19:02 | Son Güncelleme: 31.07.2012 - 19:02

  Yemen Devlet Başkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, kendisini bir uluslararası zirveye davet etmek için gelen İran temsilcisini kabul etmedi. Hadi’nin bu hareketinin geçtiğimiz günlerde Yemen’de keşfedilen İranlı ajan ağına bir tepki olduğu belirtiliyor.

  Hadi’nin İran’ı Bağlantısızlar Hareketi’nin Ağustos ayıhnda Tahran’da yapılacak zirvesine davet etmek için Sana’ya gelen İranlı temsilciyi kabul etmediği bildirildi.

   

  Yemen Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Reuters’a yaptığı açıklamaya göre, “Hadi’nin İranlı temsilciyi kabul etmemesi, Sana’nın Tahran’ın Yemen politikasından duyduğu rahatsızlığın bir simgesi”.

   

  Yemen resmi haber ajansı Saba, 18 Temmuz tarihinde Yemen’de İran Devrim Muhafızları’nın eski komutanlarından biri liderliğinde bir ajan hücresi ortaya çıkarıldığını bildirmişti. Hadi, haberlerin ardından İran’a Yemen’in iç işlerinden uzak durma emri vermişti.

   

  İranlı yetkililer ise Yemen’in bağımsızlığına saygı duyduklarını açıklamıştı.

   

  Bu yıl başlarında, ABD’nin Sana büyükelçisi Gerald Feierstein, İran’ın Yemen’de etkinlik kazanmak amacıyla ülkenin kuzeyindeki Şii isyancılarla ve güneydeki ayrılıkçılarla işbirliği yaptığını öne sürmüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı