Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yemen'deki çatışmalarda 15 gösterici öldü

  A.A.
  13 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mayıs 2011 - 17:39

  Yemen'in başkenti Sana'da dün gece çıkan çatışmalarda Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e muhalif göstericilere güvenlik güçlerinin açtığı ateşte 12 kişi öldü. Sana'nın güneydoğusundaki Bayda'da bugün çıkan olaylarda ise 3 göstericinin hayatını kaybettiği bildirildi.

  Dünkü çatışmalar sırasında meydandaki sahra hastanesinde 12 cesedin bulunduğu, çatışmalarda yaralananların tedavisinin devam ettiği ifade edildi.

  Çatışmanın olduğu saatlerde olay yerinde bulunduğunu söyleyen bir yaralı,  “Akşam namazını meydanda kılmıştık. Ben evime doğru dönerken Ziraat Bakanlığının olduğu Kuveyt Caddesi üzerinde Cumhuriyet Muhafızlarının konuşlandığını gördüm.  Yanlarına yaklaştığımızda, 'Bu yol kapalı, başka yerden gidin' dediler. Yolumuzu değiştirdik, o sırada etrafta yeni çadırlar kuran göstericiler vardı. Ne olduğunu anlayamadan silah sesleri yükseldi ve benim de ayağıma kurşun isabet etti” dedi.

  Gaz bombasına maruz kalan göstericilerin hastanede müşahede altında tutulduğu gözlenirken, biraz ilerideki meydanda çatışmada hayatını kaybedenler için sloganlar atıldı ve yapılan bu saldırıların “barışcıl” devam eden gösterileri yıldırmayacağı vurgulandı.

  Bayda kentinde de bugün Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e muhalif göstericilere devlet  başkanı yandaşlarının açtığı ateşte 3 göstericinin öldüğü bildirildi.

  Görgü tanıkları, Bayda'da iktidar partisi Genel Halk Kongresi binasının  çatısından, Abdullah Salih'in resimlerini yırtan göstericilere ateş açıldığını  belirtti. Muhalefet kaynakları bu bilgileri doğruladı ve olaylarda 7 göstericinin  de yaralandığını kaydetti.

  Yemen'de Ocak ayından beri devam eden Salih karşıtı gösterilerde bugüne kadar 300'e yakın kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı